Dokonalý trik, jak v pohodlí domova odstranit zubní kámen a plak. Zmizí do několika vteřin

Krásný zářivý úsměv, to je sen mnoha lidí. Pro někoho jde o záhadu zahalenou tajemstvím, jak si například celebrity udržují dokonalý chrup, a když se usmějí, doslova rozzáří celou místnost. Jak je možné, že někdo má zuby dokonale bílé, zatímco jiný poněkud zažloutlé? Svou roli v tom pochopitelně hrají ne zrovna levné kosmetické zákroky u zubaře. Ovšem naštěstí existují i méně nákladné způsoby, které navíc můžete absolvovat v pohodlí domova.

Touha po bělostném chrupu

Pokud toužíte po nádherně bílém úsměvu, každý odborník vám doporučí, abyste se o svůj chrup pravidelně starali s pomocí kartáčku a zubní niti. Ale zatímco u někoho to bohatě stačí, jiný má zkrátka větší tvořivost zubního plaku a kamene.

Stejně jakou jsou vlasy korunou krásy, také zuby představují naši vizitku viditelnou na první pohled. Po krásných rovných a zářivě bílých zubech touží snad každý, ale mnozí bojují s pravým opakem. Někdy změnit stravu nestačí, a přesto zuby zdobí nehezké žluté skvrny. Nejjednodušší je uchýlit se k drahým profesionálním metodám. Nebo ještě lépe, vybělit si je doma. V obou případech by však člověk měl být opatrný. Při nesprávné manipulaci hrozí poškození zubní skloviny a nakonec si více uškodíte, než pomůžete. 

Foto: Shutterstock

Jak odstranit zubní kámen

Existují však domácí triky, kterými můžete docílit bělejších zubů o několik odstínů. Následující recept obsahuje přírodní složky, které jsou naprosto bezpečné a zároveň pomohou.

Gelem z aloe vera nemůžete nic pokazit. Málokdo ví, že tato čirá tekutina dokáže nádherně očistit zubní kámen a také povlak ze zubů. Gel dokáže víc, než jen pomoci při hojení ran či popálenin. Studie roku 2015 ukázala, že gel je účinný při ničení bakterií, které způsobují zubní kazy jako jiné komerčně dostupné zubní pasty.

Jedlá soda se zase postará o zesvětlení zubů a krásné zuby bez povlaku. Vědci zjistili, že ti, kdo si čistili zuby zubní pastou obsahující jedlou sodu, odstranili více povlaku ze svých zubů a měli méně rostoucího zubního plaku za 24 hodin než lidé, kteří si čistili zuby zubní pastou bez jedlé sody. Jedinou nevýhodou je, že pokud přitlačíte na zuby, můžete si chrup poškodit. Proto s ní je třeba zacházet velmi jemně. Nejideálnější je zjemnit ji v misce a smíchat s trochou vody, čímž vytvoříte hustou kašičku.

Co budete potřebovat

  • ½ lžičky jedlé sody
  • lžíci gelu z aloe vera
  • 10 kapek citrónové šťávy
  • 4 lžičky kokosového nebo olivového oleje

Postup přípravy

Smíchejte všechny ingredience a směs aplikujte na zubní kartáček. Jemně jí kružte po ploše zubů. Pozor, abyste kartáčkem příliš netlačili na zuby. Zrníčka jedlé sody, která se nachází ve směsi, mohou zubní sklovinu při neopatrném zacházení poškodit. 

Foto: Shutterstock, zdroje: National Library of Medicine, Healthline

 

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jarry
Jarry
2 let

Smícháním sody s citronem vznikně šumivý nápoj.

Iris
Iris
2 let

Proboha, co to tady radíte? Jedlá soda s citronem může nevratně poškodit zuby už při prvním použití a nemusíte ani tlačit na kartáček!
Jestliže chce někdo vybělit zuby, je nejrozumnější svěřit se do rukou dentální hygienistky.