Zaručený způsob, jak vybělit záclony. Dělaly to už naše babičky, ale pak se na to zapomnělo

Záclony jsou nejen dekorativním doplňkem do domácností, ale mají také řadu jiných funkcí, které jsou velmi praktické. Navozují pocit soukromí, ale také tlumí zvuky z venku a chrání před ostrým sluncem.

Pokud jste při výběru záclony sáhli po bílé barvě, může se po nějaké době stát, že se barva změní ze sněhově bílé do lehce šedé až zažloutlé. V případě barevných záclon se tento problém většinou neobjeví, ale naopak může barva postupně díky paprskům sluníčka vyblednout.

Jak znovu obnovit zářivě bílou barvu

Po sundání záclon je vhodné je vyklepat z balkonu nebo okna. Prach, který na nich ulpívá je třeba odstranit.

Záclony namočte do vany nebo kýble se studenou vodou a nechte alespoň 2 hodiny namočené. Když bude voda hodně špinavá, je třeba ji v průběhu vyměnit.

Máte-li na záclonách špinavé skvrny, bude třeba tyto ručně odstranit. Můžete tak učinit v průběhu namáčení nebo před umístěním do pračky. Na jednotlivé skvrny naneste speciální přípravek na skvrny. Případně můžete použít jedlou sodu smíchanou s kapkou vody a skvrny vydrhnout. Na pomoc si můžete vzít i starý kartáček na zuby. Vždy ale postupujte s ohledem na materiál.

Foto: Shutterstock

Před samotným praním v pračce si prostudujte štítek na zácloně, aby při praní nedošlo k poškození. Záclony opatrně vyždímejte, složte do čtverců a přendejte do pračky. Vždy perte bílé záclony zvlášť od barevných. Pračku nepřeplňte, ale raději perte na dvakrát. Přidejte prací prostředek určený na daný typ tkaniny nebo speciální prostředek na praní záclon. Můžete přidat i ocet nebo peroxid vodíku. Peroxid vodíku můžete nanést na jednotlivé skvrny, pokud se po předchozí snaze nepodařilo jejich odstranění nebo přidejte šálek peroxidu rovnou do pračky. Nastavte program na jemné prádlo. Obvykle se záclony perou na 30 ° či 40 ° C. Odstředění nastavte na nejnižší otáčky max na 400.

Záclony ihned po vyprání pověste ještě vlhké na okna nebo nechte uschnout venku na sluníčku. Záclony by se měly vlastní vahou narovnat. Pokud záclony žehlíte, opět myslete na typ vlákna, ze kterého jsou vyrobeny. Doporučuje se žehlit na nejnižší možnou teplotu

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Aster
Aster
1 rok

To vypadá jako mrtvola na pojízdném vozíku… 🙁