Češi přicházejí o velké peníze. Mají nárok na speciální příspěvek, ale netuší o tom. Propadají jim tisíce korun každý měsíc

Řada lidí se v současné době nachází v existenčních potížích, do kterých je dovedly vysoké ceny úplně všeho, zejména potom potravin a veškerých nákladů spojených s bydlením v čele s elektřinou a plynem. Mnozí také volají po tom, aby se ve větší míře do pomoci občanům zapojil stát.

Peníze propadají

To se však již děje. Máme tu úsporný tarif, který lidem snížil zálohy na elektřinu do konce tohoto roku. Od začátku toho příštího potom začne platit zastropování cen energií, které však sklízí kritiku za to, že je postaveno příliš vysoko a než do něj lidé narazí, zaplatí opravdu hodně. Pro mnohé to může být až neúnosné.

Tím to ale zdaleka nekončí. Češi z nějakého zvláštního důvodu zapomínají na dost možná tu nejdůležitější pomoc, na kterou mají nárok všichni, kdo za bydlení v součtu vydávají více než třicet procent svých čistých příjmů. A takových lidí poměrně rychlým tempem přibývá.

Podle průzkumu společnosti PAQ Research ale ani zdaleka nepřibývá tolik těch, kteří si řeknou o finanční pomoc, na kterou mají nárok. Ta se jmenuje příspěvek na bydlení a může o ni požádat skutečně každý, kdo za energie či nájem platí už příliš.

Na tento příspěvek má spolehlivě nárok více než pětina českých domácností. Ovšem z této množiny o ní žádá pouhých 20 %. Pakliže si vezmeme, že v Česku máme přibližně 5,5 milionu domácností, může příspěvek čerpat 1,1 milionu z nich. Jenže více než 800 tisíc domácností to nedělá a každý měsíc přicházejí o peníze, na které mají nárok.

Foto: Shutterstock

Velmi slušná pomoc

Nejčastěji je vyměřen příspěvek na bydlení ve výši několika tisíc korun. To může být pro napjatý rodinný rozpočet velmi vítanou vzpruhou, protože to pokryje třeba měsíční splátku za elektřinu či teplou vodu.

Češi si však o tento příspěvek dosud žádat nezvykli. Ti samí lidé si přitom pak často veřejně stěžují, že stát nepomáhá. Pravdou je, že žádost o tuto dávku vyžaduje vyplnění dlouhého formuláře a obecně docela dost administrativy, protože o vyměření je nutné žádat každé dva měsíce.

Existují však i lidé, kterým je žádat o příspěvek žinantní, protože své záležitosti dosud zvládali sami. Ti si pak nejčastěji stěžují právě na skutečnost, že nastala taková situace, že se ze svého platu neuživí nebo uživí jen obtížně.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Jarin
Jarin
1 rok

Kdyby udelali dříve co měli nemuselo se žádat…lidé sice šetří ,ale stejně musí zálohy platit v plné výši.vse se odráží od jediného…ropa.tim pádem doprava ,vstupy na výrobu atd.trochu myslet selským rozumem a to naše vláda nemá.