Domácí brambory nic nenahradí. Vypěstujte si je jednoduše na balkoně, úroda bude velká

Vypěstovat si vlastní úrodu brambor není tak složité, jak se zdá. Nemusíte mít pole, dokonce ani velká zahrada není nutností. Přesto můžete každou sezónu sklízet úrodu. Bude stačit odhodlání, hlízy, pytel a substrát.

Proč pěstovat vlastní brambory?

Je několik důvodů, proč pěstovat vlastní brambory. V první řadě vlastní ovoce a zelenina chutná vždy lépe, nejsou na ni použity speciální postřiky, je vždy čerstvá. Konkrétně brambory obsahují velké množství vlákniny, vitamín C a B6, z minerálu pak hořčík, draslík a železo. Při pěstování v pytli je navíc neohrozí plevel ani škůdci. Tyto důvody by sami o sobě mohli stačit, pěstování brambor stojí za vyzkoušení.

Jak na to?

Nejdříve si připravte do pytel se substrátem, vložte do něj hlízy a důkladně zalijte. Substrát byste měli smíchat s kompostem nebo hnojem, aby se bramborám dařilo. Minimální hloubka i šířka pytle by měla být 30 cm.  Nezapomeňte do pytle vystříhat otvory, aby mohla protékat voda. Sázejte nejdříve v dubnu, teplota by neměla klesnout pod osm stupňů. Přesná doba závisí na odrůdě. Ve chvíli, kdy vyraší listy, brambory lehce přihrňte. Není potřeba je zalévat příliš často, důležitější je vydatná zálivka, která se dostane ke kořenům. Tento postup pravidelně opakujte a nezapomínejte na pravidelnou zálivku. Až začne nať usychat, můžete sklízet. Stačí jen rozříznout pytel a budete překvapeni bohatou úrodou.

Foto: Shutterstock

Další způsoby pěstování brambor

Kromě pěstování brambor na balkóně máme ještě mnoho dalších možností. Kdo má možnost pěstování na zahrádce a místo na záhon, zvolí pravděpodobně tuto variantu. Další možností je jejich pěstování v posekané trávě. Ideálně začněte se sběrem trávy již na jaře nebo v létě a postupně si připravujte řádky pro brambory. Ty pak díky tomu vyrostou i v podmínkách, které pro ně nejsou zcela ideální. Pokud se vám nechce vytrhávat plevel a věnovat čas údržbě, je toto ideální řešení. Brambory jsou velmi praktické, vyrostou vám i v senu nebo slámě.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ruda
Ruda
1 rok

Na balkón se do truhlíků dávají tak max jahody… Ale určitě se tam nepestujou brambory, cibule, petržel atd. Proč? Má tam být lehátko, židle, stoleček.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Ruda

Teoreticky to jde, jenže brambory potřebují hodně vody, ale taky nesmí zůstat trvale v mokru – to na balkoně půjde těžko – z toho pytle to musí někam odtéct pryč…nemůže ten pytel zůstat stát ve vodě.
Letos zkouším pěstovat brambory v drátěném válci – sice jsem je vysadila pozdě, ale už mají cca 50 cm, tak uvidím – ale nemám je na balkoně – mám je na zahradě.
Jinak s vámi souhlasím – na tyto experimenty je třeba mít poněkud větší balkon – to lehátko, židle(2) a stoleček tam vidím taky…