Všichni chovatelé slepic se musí registrovat, nařídila EU. Stačí jediná slepice nebo kuře

Pro všechny chovatele drůbeže přišla nečekaná rána. Podle nového nařízení Evropské komise musí totiž zaregistrovat všechna svá zvířata. A to i tehdy, kdyby měli na dvorku třeba jen jednu slepici nebo kuře.

Chovatelé si stěžují

Úředníci si od tohoto nařízení slibují lepší přehled o zdravotním stavu zvířat a případný rychlejší zásah, kdyby se náhodou objevily problémy. Ovšem právě toho se drobnější chovatelé obávají. Někdo jim pak může nařídit preventivně vybít třeba celý chov, ačkoliv u nich konkrétně nemusí být nic prokázáno.

Podle malých chovatelů dojde akorát tak k tomu, že svou činnost raději zcela ukončí, aby se nemuseli zaobírat byrokracií, na kterou do budoucna jistě budou navázány nejrůznější povinnosti. Chovatelé tvrdí, že dojde k definitivnímu konci chovu některých druhů zvířat. Drůbež přitom nechovají pouze potravináři, ale i různí nadšenci pro potřeby soutěží nebo doplnění chovů.

Foto: Shutterstock

Velká zátěž

Aktuálně přitom platí povinnost registrovat chovy od 500 kusů drůbeže, případně chovy produkující vejce od 100 kusů. Ministerstvo zemědělství by tento stav rádo zachovalo, ovšem neví, zda to bude možné. Vše bude záviset na prováděcí vyhlášce, na kterou se teprve čeká.

Zejména na venkově stále platí, že nějakou tu slepici má téměř každý druhý. Kromě toho, že by šlo o velkou zátěž pro chovatele, znamenalo by to obrovské změny v evidenci i pro české úřady.

Tento postup se však nelíbí nejen českým chovatelům, stěžují si i v jiných zemích, kde jsou malé chovy drůbeže běžnou věci, například ve Slovinsku.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
78 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Dávid
Dávid
1 rok

Môžu snívať 🤣 ja mám sliepky len pre vlastnú spotrebu a rozhodne nehodlám niekomu niečo hlásiť a už vôbec nie platiť a možu sa aj na hlavu postaviť… To už aby sa ľudia báli že im náhodou v záhrade pristane bažant 🤣 choré….

Jirka
Jirka
1 rok
Reply to  Dávid

No chce to abychom neregistroval nikdo. Pak s nami nehnou.

Jirka
Jirka
1 rok

Tady nejde až tak o tu registraci slepic, mnohé právě sedí v Bruselu. Spíš a hlavně jde o vytvoření nových pracovních míst tak aby nás mohli více buzerovat.
Dej inteligentovi funkci a zaručeně vymyslí hovadinu

Radovan
Radovan
1 rok

Už v roce 1991 náš známý co žil střídavě ve Švédsku a Španělsku říkal. Nikdy jsem si nemyslel, že to povím: EU je to nejhorší co může momentálně být. Říkal: čím později se k těm nacistům z Bruselu připojíte tím lepší to pro ČR bude. Horší diktát než za komunistů. To utekl v 68 roce.

Bobo
Bobo
1 rok

Na celou EU nasrat, co by banda nemakačenků ještě chtěla vědět? Domácí chov tu byl odjakživa a oni by to chtěli zrušit? Vystupuji z EU a navíc jsem tam ani nechtěl 🤮

Lukas
Lukas
1 rok

Já bych zavedl povinnou registraci koček a jejich poplatek od počtu 2 ks aspoň 5000kc

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Lukas

Proč koček – vy je jíte?

Věra
Věra
1 rok
Reply to  Iris

Psi také nejíme,a jsou očipovaní. Tak proč ne kočky.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Věra

Protože je to blbost.

mycamesser
mycamesser
1 rok
Reply to  Lukas

Dej si lexaurin

Miroslav
Miroslav
1 rok

To už je vrchol idiocie a chronické debility!

Jaroslav
Jaroslav
1 rok

no aspon ze muzeme bez buzeraci chovat kohouty…

Valsik
Valsik
1 rok

jsem zvědav jak donutí neprizpusobive hlásit kolik slepic si dneska pořídil a koli jich snedl?

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Valsik

Ti budou mít pochopitelně výjimku…

vhenok@
1 rok

EU se již rozpadá, jen u nás vláda nechápe.

Petr
Petr
1 rok

Určitě přišli i na to, co bylo spíše, jestli slepice, nebo vejce!

Apache
Apache
1 rok
Reply to  Petr

samozřejmě, že vejce