Domácí klimatizace z PET lahví. Ochladí byt jako drahý přístroj, ve vedrech budete mít doma příjemně

Chcete se ochladit v létě a nemáte klimatizaci? Máme několik tipů na výrobu domácí klimatizace.

Samozřejmě pokud můžete zchladit tělo v příjemně studeném rybníku, je to ta nejlepší varianta. Ale pokud trávíte čas v kanceláři nebo doma, kde teplota neustále stoupá, zvolíte jiný způsob osvěžení.

Pakliže nemáte klimatizaci nebo chcete ochladit svůj byt pomocí vlastnoručně vyrobené klimatizace, zkuste návody níže.

Všechny potřebné komponenty jsou cenově dostupné a většinu z nich najdete doma. Základem je led, který budete potřebovat ve větším množství. Takže pokud předpověď hlásí vysoké teploty, už dopředu naplňte mrazák a vytvořte si dostatečnou zásobu ledu.

Plastová krabice

K výrobě této domácí klimatizace budete potřebovat plastovou krabici s víkem, pět dvoulitrových PET lahví s ledem, plastové koleno o průměru 10 cm a větráček s přívodním kabelem. Do víka krabice uděláme do protilehlých rohů dvě díry. Do jedné díry umístíme plastové koleno a do druhé plastový větráček. Do krabice umístíme lahve s ledem a přiklopíme víkem. A teď už jen zapneme větráček. Studený vzduch, který vychází z plastových lahví, větráček postupně rozfouká po místnosti.

Foto: Shutterstock

PET lahve a ventilátor

Další možností na domácí klimatizaci je umístit PET lahve s ledem na stolní ventilátor. Budete potřebovat dvě dvoulitrové PET lahve, led, kousek drátku a stolní ventilátor. Z PET lahví uřízneme dno a zhruba do jedné třetiny od uříznutého dna uděláme do lahví dírky. Lahve drátkem přiděláme každou z jedné strany na ventilátor tak, aby byly uzávěrem směrem dolu. Do takto přidělaných lahví nasypeme ze shora led. Ale jen do dvou třetin tak, aby led nedosáhl stěn, kde jsme vytvořili dírky. Po rozpuštění ledu by pak voda mohla vytékat dírkami ven. Zapneme větrák a nyní už se necháme ovívat chladným vzduchem.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jarda
Jarda
1 rok

Zkoušel jsem to v dílně , funguje to, dvě petky před ventilátor.

Murděj Ukrutný
Murděj Ukrutný
1 rok

Jestli je vývod tepla z mrazáku mimo dům (to celkem pochybuju) tak fungovat bude, jinak se teplo přenáší jen do jiné místnosti.

Last edited 1 rok by Murděj Ukrutný
Leoš
Leoš
1 rok

Kdysi jsem něco podobného zkoušel. Pár minut to foukalo o trochu chladnější vzduch než se láhve zahřály. Pokles teploty v místnosti nebyl ani o jeden stupeň. Zbytečná námaha.

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Leoš

Já to asi před 10-15 lety taky zkoušel, ten první postup. A rozhodně to ochladilo vzduch o 3-4 ° C na víc než jen pár minut. Bylo to znát i po cca 2 hodinách. On ten led v několika PETkách blízko sebe přece jen taje dost dlouho.