Domácí odvápňovač stoprocentně zlikviduje jakýkoliv vodní kámen. Instalatéři nevěří vlastním očím

Vodní kámen bývá v domácnosti významným problémem, zvlášť ve chvíli, kdy přesáhne únosnou mez. Objevuje se mnoha místech a dokáže ucpat potrubí a v nejhorším případě i poškodit spotřebiče. Předcházet mu můžete pravidelnou úpravou tvrdosti vody. Když už se v domácnosti vyskytne, můžete si připravit domácí čistič, který si s ním hravě poradí.

Kde se vyskytuje vodní kámen?

S vodním kamenem se můžete setkat jak v koupelně, tak v kuchyni. Vyskytuje se na WC, najdete ho v myčce nádobí a na první pohled si ho všimnete v rychlovarné konvici. Bohužel na něj můžete narazit i na obkladech, dlaždičkách nebo na kohoutku či baterii. Velké spotřebiče, jako je myčka nebo pračka, může vodní kámen poškodit a nefungují poté tak, jak by měli.

Připravte si domácí čistič

Největší službu vám v tomto případě prokáže ocet. U toaletní mísy je to snadné. Stačí do ní nalít litr octa, nechat přes noc působit a ráno dočistit mísu štětkou. Čistič jednoduše vyrobíte z obyčejného octa. Například do rychlovarné konvice vám postačí zředit ocet v poměru 1:1, zapnout ji a počkat. Pak konvici jen propláchnete a po vodním kameni nebude ani památky.

Vyzkoušejte i kyselinu citrónovou

Dalším bojovníkem proti vodnímu kameni je citrón, nebo kyselina citronovou. Vodní kámen s ním potřete, necháte působit a opláchnete. Není vhodné ale tuto metodu praktikovat příliš často, některé povrchy může poničit. Například u chromové baterie to může být problém.

Foto: Shutterstock

Pokud máte obavy, můžete vyzkoušet i zubní pastu – menší plochy zanesené vodním kamenem s ní také vyčistíte. Navíc se s ní dostanete i do rohů a špatně dostupných míst.

Zbavujete se vodního kamene pravidelně

Tvorbu vodního kamene omezíte, pokud se ho budete zbavovat pravidelně. Kontrolujte, zda se nevytváří a snažte se ho hned odstranit. Nenechávejte vodu v rychlovarné konvici, jinak se bude tvořit rychleji. Pravidelně utírejte dosucha plochy, kde se usazuje voda. Tím jeho tvorbu minimálně zpomalíte.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments