Domy a byty v Česku neskutečně zlevní. Nikdo už je nebude chtít. Důvod je jasný

Pokud si dnes majitelé nemovitostí stěžují na to, že jejich investice se propadla na ceně, protože tu máme vysoké úroky na hypotékách, které znemožňují mnoha lidem pořídit si vlastní byt nebo dům, a zároveň vysoké úroky na spořicích účtech, které ubírají investicím do nemovitostí na zajímavosti, potom se budou opravdu divit, co se teprve chystá.

Velký problém

Je tu hned několik velmi důležitých trendů, které povedou doslova k propadu cen bytů a domů. U běžných nemovitostí určených k bydlení a prodávaných jednotlivě to zatím tolik nevidíme, byť i tady už se dají vyjednat slevy až 30 % oproti cenovému vrcholu.

Pakliže se ale podíváme na velké firmy v zahraničí, které drží velké portfolio bytů, vidíme, že jejich hodnota se dramaticky propadá. Například německá Vonovia, která vlastní více než 500 tisíc bytů, se oproti loňskému roku propadla o více než 60 %. Pohled na hodnotu nemovitostí se jednoduše mění, obzvlášť těch, za kterými stojí vysoké úvěry. Ty se totiž mohou stát velkým problémem.

V jednotlivých případech to jsou především hypotéky. Je nutné si uvědomit, k čemu se to lidé vlastně uvázali. Často si bez ostychu vzali půjčku ve výši 8 milionů na byt, který se prodával za 10 milionů korun. Nebyl ale náhodou předražený? Neklesne jeho cena brzy na 7 milionů korun? A co splátka hypotéky, která byla původně 25 tisíc korun, ale teď už je více než 40 tisíc? Nebude to náhodou nezvládnutelné?

Foto: Shutterstock

Pustili se do toho

A pak tu máme další věc, která cenám nemovitostí vůbec nepomůže. Fušovat do nich totiž začala Evropská unie a to nikdy nevěští nic dobrého. Úředníkům se přestaly líbit starší nemovitosti, kterých je však na trhu stále většina. Považují je za energeticky nevyhovující a požadují po majitelích, aby zajistili rekonstrukci, a to už do roku 2030.

To však pro každou nemovitost znamená značné dodatečné náklady. Navíc je nutné počítat s tím, že cena rekonstrukcí bude napálená kvůli obrovské poptávce. Nebude pak lepší takovou nemovitost včas prodat? A co když to udělá spousta lidí najednou? Potom jejich ceny poletí rychle dolů.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
vavralery
vavralery
1 rok

Presne tak to bude.Akorat ti co parazitovali na tech duverivych opickach a hypotekach to vidi jinak.Proc asi?