Dřevem už si brzy nezatopíte, zákaz na spadnutí. Zjistily se opravdu špatné věci

Vědci se stále více zajímají o to, jak omezit emise způsobené spalováním dřeva a štěpky. Podle nedávného výzkumu je totiž výroba energie z těchto paliv zodpovědná za větší emise než spalování fosilních paliv.

Škodlivé emise

V současnosti se dřevo a štěpka často používají jako alternativa k fosilním palivům, protože jsou považovány za méně škodlivé pro životní prostředí. Nicméně, podle studie, kterou provedli vědci z University of California v Berkeley, emise způsobené spalováním dřeva a štěpky jsou mnohem větší, než se dosud předpokládalo.

Spalování dřeva a štěpky vede k emisím, které jsou mnohem škodlivější pro ovzduší než emise způsobené spalováním fosilních paliv. Důvodem je to, že při spalování dřeva a štěpky vzniká velké množství škodlivých částic.

Nahradí dřevo solární či větrná energie?

Jeden z návrhů je, aby se spalování dřeva a štěpky omezilo a začaly se hledat jiné zdroje energie, které nebudou mít takový vliv na kvalitu ovzduší. Může to být například využití solární nebo větrné energie, které jsou čistší a šetrnější k životnímu prostředí.

Foto: Shutterstock

Dalším řešením by mohlo být použití modernějších a efektivnějších technologií pro spalování dřeva a štěpky, které by minimalizovaly emise. Vědci také navrhují, aby se podpořila recyklace dřeva a štěpky a aby se snížil objem odpadu z těchto materiálů.

Celkově je třeba si uvědomit, že i když spalování dřeva a štěpky vypadá jako ekologičtější volba než fosilní paliva, může mít pro životní prostředí negativní dopady. Je tedy důležité hledat alternativní zdroje energie a minimalizovat emise způsobené spalováním dřeva a štěpky.

Teplárny a elektrárny nesouhlasí

Mnoho energetických firem, jako jsou teplárny a elektrárny, odmítá omezit využívání dřevních pelet jako zdroje energie. Tyto firmy se totiž v posledních letech přeorientovaly na využívání štěpky, což je označováno za ekologické řešení namísto využívání fosilních paliv. Firmy se obávají, že jakákoli změna by mohla ohrozit jejich investice.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Petr
Petr
1 rok

Tady jde o to aby jsme topili pouze elektřinou a pořádně zaplatili to se jim nehodí aby lidi topili za 5tis ročně nejlépe zaplatit 50tis ale třeba to tak nebude EU jen zastrašuje to si myslím já už ani to EU 7 jim nevychází sami Němci Italové Francouzi jim do toho hází vydle a další země budou následovat