Dřevo mi vydrží hořet mnohem déle. Díky snadnému fíglu z něj dostanete maximum tepla a ušetříte velké peníze

Vysoké ceny energií znamenají renesanci v pořizování krbů, krbových vložek a nejrůznějších typů kamen na pevná paliva. Topení dřevem je ekologické a vytváří v interiéru příjemnou atmosféru. Jak se postarat o to, abychom dostali ze dřeva maximum výhřevné energie?

Topení klasickým dřevem

Praskající oheň v kamnech, tančící plamínky a k tomu hrnek svařeného vína v dlaních. Obrázek podzimní a zimní idylické atmosféry. Po dřevu je v současné době velká poptávka, domácnosti se zásobují na topnou sezonu, kdy dřevo používají jako hlavní nebo doplňkový zdroj vytápění.

Představíme vám tipy a triky, jak efektivně používat dřevo k topení, jak neplýtvat a jak získat maximální množství tepelné energie.

Prvním krokem je správně vybrané dřevo

Nenechte se zlákat cenou a kupte si dřevo již správně vysušené. V opačném případě platíte za vodu (vlhkost), která je v políncích obsažena. Dřevo nebude hořet správně a bude vám zanášet komín i kamna. Pokud si připravujete vlastní dřevo, skladujte jej na suchém místě a počítejte i několik let na vysušení (podle typu dřeva). Dřevo nemá mít možnost vlhnout od země, vyskládejte je na podložku z dřevěných palet.

Foto: Shutterstock

Tvrdé a měkké dřevo

Alespoň v základu se seznamte s tím, které dřevo je vhodné na podpal, které dobře hoří a které naopak pomalu doutná a udržuje teplo. Nejlepším dřevem pro topení je dub, výborná je i bříza. Praktické při topení jsou dřevěné brikety, vybírejte brikety z lisovaných pilin. Mají výhodu v tom, že není potřeba je sušit a k topení jsou připraveny hned po koupi.

Jak ušetřit při topení dřevem

Pokud chcete co nejvíce ušetřit při vytápění dřevem, volte kamna s terciálním spalováním. Výhodou je, pokud můžete kamna připojit k takzvanému výměníku tepla a používat k ohřevu teplé vody nebo rozvodů tepla do radiátorů. Kamna pečlivě vybírejte, pozornost věnujte výkonu kamen v porovnání s velikostí vytápěné plochy.

Vždy topte dobře skladovaným a suchým dřevem. Dřevo zapalujte systémem shora. Nejprve se prohřeje komín drobnými třískami, které se rychle rozhoří a teprve poté začínají hořet větší polínka. Tímto způsobem zvyšujete šanci na čistá dvířka topeniště. Pomoci si můžete ekologickým podpalovačem.

Moderní kotle na pelety

Topit dřevem, a přitom s minimem námahy a odpadu můžete při využití kotle na pelety. Moderní kotle jsou vybaveny automatickým zásobníkem a termostatem, pelety do zásobníku sypete například jen jednou týdně. Jsou alternativou, pokud vytápíte celý dům pevnými palivy a nemáte krb či krbovou vložku jako estetickou záležitost.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments