Jednou špatně zmáčknete na bankomatu a přijdete o tisíce korun na výběru. Češi běžně dělají hodně drahou chybu

Ačkoliv už má dnes většina lidí ve zvyku platit bezhotovostně, bankovky a hotové peníze jsou pro spoustu z nás stále velmi důležité, a to speciálně v zahraničí, kde to s rozšířeností platebních karet zdaleka není takové jako u nás. Obvykle se k hotovým penězům dostáváme prostřednictvím bankomatů, které však nejsou bez rizika.

Zrádná nabídka

Každý si je dobře vědom toho, aby si při výběru z bankomatu dával pozor na možné podvodné pokusy nejrůznějších živlů, které mohly přístroj zmanipulovat. Minimálně je potřeba zakrývat si číselník při zadávání PIN kódu.

Málokoho však napadne, že se vás bankomat pokusí obrat systematicky, a to na popud samotného provozovatele. Děje se tak dnes a denně. V případě českých občanů k tomu dochází v cizině, ale není třeba někomu něco vyčítat. Cizincům se to pro změnu děje zase v České republice.

Když si v zahraničí vybíráte tamní měnu, bankomat vám v drtivé většině případů položí zdánlivě jednoduchou a nevinnou otázku. Chcete vybrat přímo cizí měnu a nechat přepočet na své bance, nebo si vyberete peníze přepočtené jasně daným kurzem, který okamžitě vidíte?

Každé z voleb přísluší jedno tlačítko na bankomatu. A tady nastává problém. Pakliže totiž vybíráte větší částku a stisknete to špatné, můžete přijít rázem o tisíce korun v rámci měnové přepočtu.

Foto: Shutterstock

Dá se to zakázat

Onen lákavý přepočet daným kurzem, který se tváří důvěryhodně tím, že vám rovnou napíše, kolik korun vás bude výběr stát, je totiž ve skutečnosti mimořádně nevýhodný a lidé na něm ztrácí přibližně 10 až 15 % z vybírané částky. O tolik méně výhodný daný kurz totiž bývá.

Tato metoda se jmenuje DCA a je nechvalně proslulá. Některé české banky ji umožňují na svých platebních kartách rovnou zakázat. To je přitom paradoxní, protože jejich bankomaty v Česku takto pro změnu obírají turisty.

Čtěte také: Nemáte doma staré bankovky, které už neplatí?

Jde o široce rozšířený nešvar, který Čechy kumulativně připravil o obrovské částky v milionech korun. Vždy je třeba zvolit tu možnost, kde jakoby vybírat například eura bez pevně daného kurzu. Sice nevíte, kolik přesně vás to bude stát, ale bude to výhodnější, protože žádná banka nemá takto špatný kurz.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments