Drsná rána pro Čechy. Stát zruší největší výhodu, kterou mají. Přijdete o spoustu peněz. Co si počneme?

Dlouhou dobu se to zdálo zcela nemyslitelné, protože se vědělo, že by to vzbudilo velký rozruch. Ale kdy jindy to udělat, když ne teď, ve složitých časech, kdy by lidé měli mít pro takové kroky pochopení. Ano, stát se chystá osekat oblíbené stavební spoření, což je jeden z mála finančních produktů, které se lidé naučili využívat ve velkém a který jim zajišťuje alespoň nějaký ten výnos.

Už se to prý vyčerpalo

Češi milují investice do svého nemovitého majetku, a tak není zase tak překvapivé, že si oblíbili i stavební spoření, které je právě k tomu primárně určeno. Dlouhou dobu tomu tak také bylo, ovšem dnes už o tom mnozí pochybují. Ukazuje se, že mnozí využívají tento produkt jen jako lepší spořicí účet, kde navíc získají podporu o státu.

A právě o tu se teď hraje. Ačkoliv už byla v minulosti snížena, stále tato podpora činí 2000 korun ročně pro každého, kdo splní jednoduché podmínky spočívající v tom, že si na stavební spoření každoročně pošle určenou částku.

Vzhledem k tomu, že jde o tak oblíbený produkt a má ho každý třetí Čech, znamená ona dvoutisícovka pro každého z nich poměrně významný výdaj pro státní rozpočet. A nabízí se otázka, proč by zbylí občané, kteří tuto výhodu nemají, měli ze svých daní platit podporu těm, kdo si tento produkt zřídili.

Foto: Shutterstock

Pořádná rána

Každopádně, ministerstvo financí už v rámci úspor připravuje plán, jak na stavebním spoření ušetřit. Jak by to mohlo reálně vypadat? Má to několik zádrhelů. Předně, nelze zrušit státní podporu na už uzavřených smlouvách. Co ale udělat lze, to je její snížení. Mohla by tak klesnout významně níže, případně dokonce na nějakou symbolickou hodnotu, jako je sto korun. Potom by se stavební spoření už mnoha lidem nevyplatilo a sami by ho zrušili.

Pokud pak jde o nové smlouvy, tam se nabízí možnost zrušit státní podporu zcela. Vzhledem k tomu, že je státní rozpočet skutečně ve značných problémech, je docela pravděpodobné, že k tomu nakonec skutečně dojde. Na druhou stranu by se mělo také lidem vysvětlit, jak s penězi naložit a jak využít dalších produktů, byť bez této podpory, aby své prostředky dále zhodnocovali. V Česku totiž bohužel stále platí, že přebytečné peníze lidé nechávají na běžném účtu.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pepa
Pepa
1 rok

Nejsme nic jiného než stádo ovcí.Češi si nezaslouží mít se dobře.Co jste si zvolili to máte

Jan kopecky
Jan kopecky
1 rok

To snad ne!? 2000 rocne o ktery nas stat ochudi, zruinuje 90% domacnosti
Tomu je treba se postavit… Vyrazme rabovat do ulic, at vidi, ze si nenechame vsechno libit

Jiri
Jiri
1 rok
Reply to  Jan kopecky

Co kdo volil to má

Josef
Josef
1 rok

Co, kdyby si snížili platy? Šlo by více peněz do rozpočtu. Nás dělníky okrádají, a peníze cpou neznámo kam.
Od devadesátých let minulého století jsme jenom zdroj na okrádání. zajímavé je, že komunisti uměli šetřit a ještě podporovali různé spoření a aktivity. Ty zlodějny ve vládě by měli být trestné

František
František
1 rok

To, co tady čtu ty reakce na to, že stát bere pracujícím i to málo mě přivedlo na myšlenku smyslu tohoto stavebního spoření. Já sám bydlím a žiju na vesnici a v domku z 19. století. Když jsme s mojí drahou polovičkou začali po mnoha letech s revitalizací, tak to jsme bez okolků použili oba dva stavební spoření. Zateplili jsme budovudo kola neboť zdi propouštěly teplo. Výsledek o 1/3 jsme snížili spotřebu plynu. Takže spoření jsme využili. Nyní máme toto již po třetí a v druhém jsme zateplili a obnovili celou střechu. Tedy opět využíváme stavební spoření. Nyní máme oba… Číst vice »

Dušan
Dušan
1 rok

Naprosto v pořádku, stavební spoření dávno není využíváno k účelu, k jakému je určeno, autor je jednostranný hňup, opomněl jaksi napsat, že stavební spořitelny, na tomto produktu okrádaly vkladatele na poplatcích nehorázným způsobem a že za 5 let, bez státní podpory, produkt vydělat pro vkladu 1.500 měsíčně asi 68 korun.

ilonacipelova
ilonacipelova
1 rok

Jasnez,vše se rve na zastanou Ukrajinu a pak nám vláda bude ničit životy ,tím že vše osekají, stavebko,důchody…a ceny nahoru…hlavně že si každý rok přidávají nemalé peníze,zkorumovalci jedni…. nechápu jak a kdo je volil..
Pekarova kdyby měla děti,tak bude bojovat za každou korunu…. dělají si si dobře jen pro sebe

lolek74
lolek74
1 rok

Co jsme si ve volbách 2021 zvolili, to máme.
Tak netlachejte a volte jinak! Co jste si zaseli, to teď sklízíte.

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  lolek74

Já je tuhle bandu nevolil.V tom mám čisté svědomí .

Marek
Marek
1 rok
Reply to  lolek74

Přesně, jak píšete. Tak, tak.

Karel
Karel
1 rok

Ano, osekat výhody pro lidi a sami si svoje výhody a prebendy nechají. Typická ODS. Chtějí sebrat školkovné a další daňové výhody totéž dělali v devadesátých letech 20.století a pak se divili, že se rodí málo dětí. Teď se diví, že je mälo lidí vydělávající na důchody. Všechno drahé a oni se nestydí sebrat lidem ještě poslední výhody, které mají. Já bych jim dal průměrný plat a nechal je z toho tak rok či dva žít.

Jan Pelcman
Jan Pelcman
1 rok
Reply to  Karel

Přesně tak! 😡🙋

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Karel

Souhlas.Líp bych to nenapsal.

Blanka Černá
Blanka Černá
1 rok
Reply to  Karel

Z průměrného platu se dá ještě žít. A žít z toho, aniž by museli šetřit na důchod? Jen rok či dva? Máte představu kolik lidí na průměrný plat vůbec nedosáhnou? A žít s tím musí, musí šetřit na důchod, a toto jim pak ještě pořádně zdani. Vim, myslel jste to dobře, nebyl to útok na Vás.

Jaroslava
Jaroslava
1 rok
Reply to  Blanka Černá

To je fakt, takových 20000 hrubého by jim mohlo stačit. Klobouk dolů před těmi lidmi, kteří dokážou na ten důchod z toho mála ušetřit. Bohužel pro ty co ?? let nepracují, když by mohli, tak pro ně nadávky je.

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Karel

Průměrný plat a rok nebo 2 žít? Minimální plat aspoň 10 let

Last edited 1 rok by Josef