Chorvatsko zavedlo velkou změnu. Češi doslova zuří, pokazí jim to dovolenou. Dotkne se úplně všech

Ačkoliv se to při pohledu z okna ven nezdá, postupně se opět blíží čas letních dovolených a lidé si je začínají plánovat, pokud už tak neučinili. Velká část Čechů přitom tradičně zamíří opět do Chorvatska. Tam je ovšem čekají nemalé změny, na které se musí připravit. Většina přitom není zrovna příjemných.

Omezení oblíbených nákupů

Jednou věcí je zavedení eura, ke kterému došlo na začátku tohoto roku. Nová měna však přinesla také nové ceny, které jsou podle všeho bez výjimky vyšší. Místní se proti tomu dokonce bouřili a situaci řešilo ministerstvo. Jak se ale zdá, lidé si zvyknou a vše vyšumí. V Chorvatsku však bude ještě dráže než dříve, a to už loni si hlavně Češi na tamní ceny stěžovali.

Aby toho nebylo málo, přichází teď další změna. S platností už od 1. července tohoto roku, tedy přesně na letní prázdniny, totiž začne platit nařízení, podle kterého nesmí mít obchody otevřeno v neděli a o státních svátcích. Ty jsou v létě hned dva a připadají na 5. a 15. srpna.

Bude se to týkat velkých supermarketů, ale i malých obchůdků, kterých je v Chorvatsku plno a které se snaží využívat turistické sezóny, aby něco prodaly. Výjimku budou mít obchody, které se nacházejí na vlakových a autobusových nádražích, na letištích nebo na benzinkách. Zákaz by se neměl týkat ani trhů či rodinných farem.

Foto: Shutterstock

Ani místním se to nelíbí

Naopak se ale dotkne pekařství, které původně měly mít rovněž výjimku. Právě pekaři jsou s tímto zákazem dosti nespokojení, protože v nedělích realizovali nemalý obrat, který těžko budou schopni nahradit v jiných dnech. Také turisté si v místních pekařstvích zvykli nakupovat.

Nové nařízení má za cíl vytvořit rovnováhu mezi soukromým a pracovním životem. Experti jsou ale spíše skeptičtí a varují, že by to mohlo mít neblahý vliv na ekonomiku a některé menší podniky. Protestují také živnostníci, podle kterých to nevytvoří nic jiného než ztrátu. Mnozí mají prý v neděli nejvyšší obraty, o které takto přijdou.

Pochopitelně se to nelíbí ani turistům. Bude to znamenat, že si své nákupy budou muset lépe naplánovat a nebudou moci být tak bezstarostní. Pakliže přitom dorazí třeba právě v neděli, jen tak si nenakoupí.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments