Důchod skoro v 68 letech? Dá se to vůbec vydržet?

Česká republika bude zase v něčem první. Jak už se ale poslední dobou stává zvykem, obvykle jde o nepříliš lichotivé žebříčky. Tentokrát aspirujeme na to, stát se zemí s nejvyšším věkem pro odchod do důchodu. Ten by se podle plánů ministerstva práce a sociálních věcí měl vyšplhat téměř na 70 let, což už je přeci jen zvláštně působící číslo.

Už to není ono

Řada lidí už dnes v letech před důchodem žehrá na to, že je hranice stanovena příliš vysoko. V současné době je to 65 let. V tomto věku přitom lidé už ztrácejí své dosavadní schopnosti, ať už fyzické nebo psychické. Pakliže se chtějí udržet ve svém zaměstnání platní, stojí je to často velké přemáhání a vypětí, které se pak projevuje jinde.

Navíc bohužel stále platí, že v mnoha profesích zaměstnavatelé příliš nechtějí ani lidi starší 50, natožpak 60 let. Pakliže v tomto věku někdo ztratí práci, navzdory nízké nezaměstnanosti má obvykle problém sehnat novou. Pakliže se jim to nepodaří, vidina důchodu se jim vzdaluje, protože musí mít odpracováno minimálně 35 let.

Jak pro server TN.cz uvedl ředitel personální agentury Marek Strieborný, představa seniorů pracujících v takto vysokém věku je iluzorní. Jistě, někdo to zvládne a takový člověk má možnost pracovat i dnes. V tomto případě ale lidé jednoduše do 68 let budou muset pracovat. Jenže většina toho už není plnohodnotně schopna. Nežijí stoprocentně produktivní život a už řeší nejrůznější komplikace.

Foto: Shutterstock

Pořádný propad

Je nutno si uvědomit, že řada lidí vykonává skutečně náročné profese a na jejich kvalitě závisí třeba i životy dalších. Těžko si tak představit například strojního inženýra, jak bude podávat špičkový výkon na prahu sedmdesátky. V takovém případě by ho nejspíše čekala sociální degradace, kdy by si musel najít horší práci.

Pravdou ale je, že podobným výzvám čelí senioři už dnes. Svět postupuje rychle dopředu a na mnoho pozic se dere dravé mládí, které vytlačuje už čtyřicátníky a padesátníky.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
1 rok

Dobrý den,oddalovat odchod do důchodu mohou pouze lidé, kteří mají pohodlnou práci u stolu ,ti co dřeli 40 a více let ,ti toho už v 60 letech mají plné zuby, když ztratíte práci jinou neseženete, nikdo Vás nezaměstná,měli by jste se konečně zaměřit na invalidní důchodce, kteří jsou už ve 20letech
v plné invalidite

Kleinak
Kleinak
1 rok

Pracuji rukama jako Podlahář, občas dělám i SDK, už jsem byl 2x v nemocnici se zadama, problémy se dostavují již nyní a je mi 50. Pokud si někdo myslí, že tuhle profesí můžu dělat do 68let a potom si ještě užít klidný důchod, tak je to hotový nesmysl. Odchod do důchodu by měl být zohledněn profese od profese a hlavně, podle zdravotního stavu. Politik nemusí jít do důchodu třeba nikdy.

Ivan
Ivan
1 rok

A kde je dnes ten slavný spolek Milion chvilek, Babiš už není, tak jsou potichu a Fiala a spol si budou dělat co budou chtít, to není ve Francii, tam aspoň bojují tady budeme zase držet hubu.

Dagmar Dudychová
Dagmar Dudychová
1 rok
Reply to  Ivan

Naprosto souhlasím,tady odkývame vše.

Tereza
Tereza
1 rok

Nevím jak vy ale já jsem sama vychovala dvě děti a to od jejich sedmi let abych udeřila standard, a bylo na všechno co děti potřebují makala jsem ne osm, ale 10 12 hodin denně a žádná moje pohodová profese ale ta v které se ty peníze vydělat daly. Zaplatila jsem studia zajistila jsem dětem bydlení sobě jsem ho pořídila také. Je mi 55 Jsem zdravotně totálně vyřízená protože jsem se uštvala a v genetice rozhodně dlouhověkost nemáme celý život cpu do sociálního systému prachy Ale je mi jasné že půjdu pod kytky dřív než bych nějakou minimální část z… Číst vice »

Jindra
Jindra
1 rok

Já jsem vyučený frézař, nejenom, že jsem něco jako exot, ani mi na to nezbývá síla. Je mi zrovna 68 let. No nevím, nevím!!! Ono je ale asi levnější mít lidí na podpoře, nebo raději bez ní…… Ne?

Beny
Beny
1 rok

Nevím jak jiní,ale celý život tvrdé pracuji , je mi 66 a necítím se na důchod,nebo do “srotu”Takze,,to o tom věku asi moc není.

Drahomir
Drahomir
1 rok
Reply to  Beny

Tak jsem v duchodu od 62 jsem sel spise si uzivam po 46 letech prace at plati stat do zadne prace nechodim ani nebudu vlada udelala podvod na volice

Pepa
Pepa
1 rok
Reply to  Beny

A jiným se v šedesáti rozjede “Parkinson nebo Alshaimer”, případně problém s pohybem. Pracovat bych nikomu nebránil, ale nutit pracovat, aby měli důchod je s prominutím hnus.

Ivan
Ivan
1 rok
Reply to  Beny

Asi to zase nebude tak tvrdá práce!

Pavel
Pavel
1 rok

Ve Francii chtějí zvednout hranici na 64 let a zvedla se obrovská vlna odporu. Takže jim to tam hádam neprojde. Tady v Česku jak je tu zvykem se sklapnou kramfleky a ohne hřbet i kdyby to Fiala s Jurečkou zvedli na 80 let. Na tohle oni hřeší že Češi buou držet hubu a krok.Dovedou si ti dva představit 66 letého zedníka nebo dělníka u pásu v montovně?