Důchodce vyženou do práce. Hlavně, ať neberou peníze. Aha, to je to řešení

Začíná být pomalu jasno, jak se Česká republika vypořádá s problémem neudržitelnosti důchodového systému. Žádná sofistikovanější řešení nečekejte. Lidé budou jednoduše dostávat méně peněz a budou muset více a déle pracovat, pokud možno ještě dobrovolně.

Půjde to po dobrém?

Kromě tvrdých opatření, kterými se budou muset řídit všichni, stát poměrně chvályhodně chystá také měkčí motivaci, která by měla starší lidi přimět k tomu, aby neopouštěli svou pracovní pozici hned, jak na to získají nárok, ale aby ještě nějakou tu dobu strávili v pracovním zápřahu, a tedy pobírali mzdu a nikoliv důchod.

Má to poměrně logické vysvětlení. Mnoho osob dnes může do důchodu jít v 65 letech i méně, a přitom jsou pořád při síle a práce je dokonce baví. Není přitom třeba odcházet do penze hned, jde vlastně jen o první možnost, kdy tak můžete učinit.

Pravdou ale také je, že dnes se delší pracovní život zase tolik nevyplatí. To se ale má změnit, což by důchodce k práci mělo motivovat. Od července jim bude odpuštěna platba sociálního pojištění, což je logické, protože v tomto ohledu už své odvedli a jsou již v důchodovém věku. Díky tomu by se jim měl citelně navýšit čistý příjem.

Foto: Shutterstock

Bude se to řešit

Ministerstvo práce a sociálních věcí však předpokládá, že podobné motivace zřejmě nebudou stačit, a tak chystá i tvrdá opatření. Například nutnost platit sociální pojištění 40 let namísto dosavadních 35 let. Dost možná se půjde spíše tímto směrem namísto toho, aby se výrazněji zvyšoval přímo nejnižší možný věk pro odchod do důchodu.

Má to své vysvětlení. Jsou totiž lidé, kteří začnou pracovat třeba v 18 letech, často v náročných profesích. Ti by měli mít právo odejít na odpočinek dříve. Pak jsou ale ti, kteří dlouho studují a pracovat začnou až ve 30 letech. Ti potom budou muset dělat minimálně do sedmdesáti, a pokud si dají v průběhu ještě nějakou pauzu, potom i déle.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Celou dobu tady tvrdí ať důchodci uvolní misto mladým a nyní toto, bože co to je za hyenismus, ano ať jdou ty v důchodovém věku do vlády apod. tam se neunavi a i klidně se vyspou

Martin
Martin
1 rok

Rozkradli co se dalo a nikdo nic ! Hnus

Martin
Martin
1 rok

Kde jsou fondy?!

Blanka
Blanka
1 rok

Už se těším, chudáci firmy, to jim to natřem😊

Karla
Karla
1 rok

Dobrý den všem. Jestli je toto komentář k článku o nutnosti pracovat i pro důchodce tak říkám hlavně: peníze berte tam, kde sivto zaslouží. Politikům Romům, líné mládeži. Naučte pracovat. Prinuťte pracovat tyto skupiny. A nezneuživejte dobře vychované generace k tomu, aby platili luxus Politikům, státní správě a Romům!!! Že Vám není hanba politici!! Parazitovat na starých lidech. Ať pracuji, jestli chtějí a můžou, ale tato diktatura nespravedlivá a asocialni určitě určitě ne. Až budou pracovat všichni, kdo můžou, pak to bude v pořádku. K tomu by měla směřovat politika a výchova občanů!!!

Josef
Josef
1 rok

Tak ve Francii by to asi jentak neprošlo

Vojteska
Vojteska
1 rok
Reply to  Josef

Když jsme státu na obtíž, zavedte povinnou eutanazii pro lidi 65+.

stan
stan
1 rok
Reply to  Vojteska

Vy chcete zlikvidovat senát a půlku sněmovny 😂