Pronajměte si drahý byt, stát vám ho zaplatí. Češi objevili parádní fígl, bydlí skoro zadarmo

Za normálních okolností by platilo, že vydělávající člověk si najde bydlení adekvátní tomu, jaké jsou jeho příjmy a situace. Pro mnohé by to znamenalo stěhování, ovšem to není nic odsouzeníhodného ani špatného, protože alternativy tu zkrátka jsou.

Takhle se to dělá

Pakliže si nemůžete dovolit bydlet v Praze, protože tu tolik nevyděláte, proč neodejít dále do Středočeského kraje, kde si najdete třeba i stejně placenou práci, ale za nájem zaplatíte polovinu? Ve výsledku by to pomohlo všem. Do hlavního města by se pak snáze dostal člověk, který zde může poskytnout vyšší přidanou hodnotu a na nájem si vydělá.

Jenže tak to v České republice nefunguje. Lidé nejsou zvyklí se stěhovat za příležitostmi či úsporami třeba přes celou zemi, jako je to běžné ve Spojených státech amerických, ale třeba i v sousedním Německu.

Zde je naopak zvykem, že pokud nemáte peníze na bydlení, nikam se stěhovat nemusíte, pomůže vám stát. Dokonce už to zachází tak daleko, že si někteří lidé hledají schválně dražší bydlení, než na jaké dosáhnou, protože díky tomu mohou čerpat podporu od státu.

Foto: Shutterstock

Pokřivený systém

Kamarád mi poradil, že se nemám stěhovat na periferii, ale ať si raději najdu byt v centru. Ve výsledku za něj zaplatím méně než někde na předměstí,” říká třicetiletý Karel z Prahy, který nedávno dokončil vysokou školu a začal pracovat s platem 35 tisíc korun měsíčně.

Jeho dvoupokojový byt se nachází na lukrativní adrese na Praze 1, kde však za nájem a energie dá 27 tisíc korun měsíčně. Pokud by musel nájem zaplatit v plné výši, zbylo by mu pouhých osm tisíc korun, což na aktivní život v Praze není zrovna mnoho.

To ho však nemusí trápit. “Požádal jsem si o příspěvek na bydlení, který mi přiznali a vycházím úplně v pohodě,” říká Karel, který nechce prozradit přesnou částku, kterou od státu takto dostává.

Pakliže se ale podíváme do orientačních kalkulaček Ministerstva práce a sociálních věcí, potom zjistíme, že dotyčný může takto získat kolem deseti tisíc korun měsíčně.

Platí totiž, že kdo za své bydlení vydává více než 30 % svých příjmů, má nárok na příspěvek na bydlení. Je ale na místě se ptát, zda to není pokřivený a nedeformuje celý trh s bydlením. Lidé, kteří na to nemají, obývají lukrativní byty a de facto jim je platí stát, tedy všichni ostatní, kteří se chovají zodpovědně a musí za prací dojíždět třeba desítky kilometrů.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Marie L.
Marie L.
1 rok

Stát podporuje bohaté majitele nemovitostí zkrz nájemníky, to je dobře vymyšleno.