Důchodci budou brát více než pracující lidé. Penze se opět masivně zvýší, je to ale problém

Zdá se, že jedna jistota ani s příchodem nové garnitury nekončí. A to je růst důchodů. Přestože penze v minulých letech velmi razantně rostly a očekávalo se, že toto tempo bude spíše neudržitelné, opak se zdá být pravdou. Důchodci tak příští rok budou brát takové peníze, o jakých se jim ještě nedávno vůbec nesnilo.

Nekonečný nárůst

Jedním z důvodů je skutečnost, že v letošním roce dojde hned k trojnásobnému navýšení penzí. To je způsobeno především inflací, která důchody zvyšuje v podstatě automaticky, aby se vyrovnaly růstu cen.

Ani v příštím roce však nárůst nepoleví. Od ledna se důchod v průměru zvýší o 850 korun. Tím to ale nekončí. Začne totiž platit novinka, kdy za každé vychované dítě náleží příspěvek v podobě 500 korun. Ten cílí především na ženy, které dominantně děti vychovávaly, a také kvůli tomu mají v průměru nižší důchody. Tento rozdíl by se tak měl do jisté míry vyrovnat. Průměrný důchod má dosáhnout 19 500 Kč a přiblíží se tak dvacetitisícové hranici.

Na jednu stranu je to pozitivní zpráva, ovšem ekonomové se ptají, kde na podobné výdaje bude státní rozpočet brát prostředky. Zadlužení stoupá velmi rychlým tempem a takovéto navýšení důchodů už je neodčinitelné. Stává se z něj nový mandatorní výdaj.

Foto: Shutterstock

Není to už moc?

Řada lidí se navíc ptá, zda se to s růstem důchodů přeci jen nepřepálilo. Důchodci totiž budou v průměru brát peníze, na které nedosahuje třetina všech pracujících lidí. Penze jdou totiž v čistém. Na takovou částku musí přitom člověk vydělávat kolem 23 tisíc korun hrubého. A takovou mzdu stále řada lidí nemá.

Zaznívají rovněž hlasy, zda by se v této složité době neměl nárůst důchodů přiškrtit, aby se zbrzdila inflace. Tu totiž rozjelo mimo jiné rozhazování peněz na všechny strany. Ty pak končí v ekonomice a roztáčejí nebezpečnou spirálu zdražování.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
karelka
karelka
3 měsíců

Dneska jsem musel politovat naší herečku pani Žilkovou, vyměřili jí za celoživotní úsilí 7000…Ale pak z ní vylezlo, že nemuseli platit sociální pojištění, tak holt neplatili…