Důchodci dostali v lednu nižší důchod, než měli. Napravovat už to nebudeme, oznámil úřad

Opravdu zvláštní situace nastala při lednové výplatě důchodů. Část lidí totiž dostala nižší penze, než na jaké měla nárok. A to o nikoliv zanedbatelnou částku. Jde o stovky korun. Úřad se k celé věci postavil podivně a oznámil, že se nic napravovat nebude, jak uvedl server Peníze.cz.

Peníze nedostanete

Jedná se o důchodce, kteří jsou v exekuci nebo v oddlužení. V České republice jsou takových desítky tisíc. A právě oni přišli o značnou část novoroční valorizace. Stát si z jejich důchodu totiž srazil více, než na co měl nárok.

Na vině je podle všeho Česká správa sociálního zabezpečení, která se o výplatu důchodů stará. Ta včas nezareagovala na skutečnost, že došlo ke zvýšení takzvané nezabavitelné částky. Lidem v exekucích by podle této změny mělo být zasláno více peněz. Ve Sbírce zákonů byla tato změna zanesena 30. prosince, což znamená, že už se měla uplatnit i na lednové důchody. To už však ze strany ČSSZ nebylo možné provést.

Dlužníkům přitom nesmí být z důchodu sražena takzvaná minimální částka. Zjednodušeně řečeno jde o peníze, které jim mají zbýt na život, ačkoliv exekutoři by si rádi vzali ještě více. Důchody se přitom vyplácejí dopředu a nikoliv zpětně jako mzdy.

Foto: Shutterstock

Samé výmluvy

Člověk, který pobírá důchod kolem 15 tisíc korun, dostal v lednu na účet o nějakých 600 korun méně, než na co měl nárok. Nejde přitom o první případ. To samé se stalo už v říjnu loňského roku, kdy rovněž došlo ke zvýšení nezabavitelné částky. Ani tehdy nestačila sociální správa včas zareagovat.

Dalo by se předpokládat, že taková chyba bude napravena a částka bude důchodcům doposlána. Jenže to se nestalo v říjnu a nestane se tak ani tentokrát. Úřad totiž už peníze poslal na účty exekutorů a insolvenčních správců, kteří už je nevrátí. Žádné další peníze na náhradu ČSSZ nemá a nemůže vyplatit.

Bohužel se dá dokonce předpokládat, že k podobným problémům dojde i v budoucnosti. ČSSZ totiž nestíhá reagovat na zákonné úpravy. Podle vlastního vyjádření zadává výplaty důchodů s několikatýdenním předstihem.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zvoník
Zvoník
1 rok

Kdo z důchodců má exekuce, tak to je jeho věc. Já jsem také důchodce, a to bez exekucí, protože jsem žil slušně. Exekuovaným důchodcům bych sebral všechno, když se úmyslně na úkor státu zadlužili do konce svého života.

Radomír
1 rok

Vládní zlodějí v akci . 😂

Květoslava Velanova
Květoslava Velanova
1 rok

Tak to je dobry ,Správa sociálního zabezpečení udělá chybu, ošidí důchodce o částku,která pro ně není určitě zanedbatelná, i když jsou v exekuci, ale chyba se napravovat nebude. To je amorální. Když na ty penįze má důchodce nárok, tak ať je vrátį exekutor nebo částku odečte z příští srážené částky. Jak jednoduché!!!!!!