Úžasný fígl, jak ušetřit za elektřinu. Sousedi sice nebudou rádi, ale co už, úspora je důležitější

V lednu opět došlo k dalšímu navýšení ceníků dominantních dodavatelů energií. A přestože se zdá, že by se konečně mohlo blýskat na lepší časy a v příštích měsících mohlo přijít určité zlevnění pod státem stanovený strop, nebude to zase tak významné, aby nebylo nutné nadále šetřit, případně hledat úspory.

Změňte svoje návyky

Často je přitom úspora doslova na dosah ruky, ale lidé o ní netuší a dále zbytečně plýtvají jak penězi, tak i energiemi. Stačí přitom jen trochu pozměnit návyky v domácnosti a můžete ušetřit slušné peníze, jak uvádí server TN.cz.

Zamyslet byste se měli například nad tím, kdy zapínáte energeticky náročné spotřebiče, jako je pračka, sušička nebo myčka nádobí. Obzvlášť v době, kdy tyto přístroje už nabízejí funkci odloženého startu a můžete si tak jednoduše nastavit, kdy se mají zaponout.

Energetický gigant ČEZ upozorňuje, že ceny elektřiny v průběhu dne velmi silně kolísají. Nejvyšší spotřeba a tedy i ceny nastávají ráno a večer, kdy jsou všichni doma a používají nejrůznější spotřebiče. Zapnout třeba pračku v tento čas je vyložený nerozum.

Foto: Shutterstock

Parádní úspory

Nárůst podle dat společnosti přichází v šest hodin ráno a vrcholí až k deváté hodině, kdy si Češi obvykle připravují snídaně. Pak ale přichází pokles, který má dno pro změnu někdy mezi druhou a třetí hodinou odpoledne. Pak už se lidé pomalu vrací z práce a spotřeba zase roste. Postupně až k deváté hodině večerní.

ČEZ proto radí lidem, aby své spotřebiče zapínali v době, kdy spotřeba energie není tak vysoká. Třeba právě v brzkých ranních hodinách. Sousedy v bytových domech, obzvlášť těch, kde se šetřilo na stavebním materiálu, sice nepotěší, když se hlučnější pračka rozjede třeba ve dvě hodiny ráno, ale v zájmu úspor energie by to měli vydržet.

Na účtech se vám toto chování projeví v případě, že máte takzvaný denní a noční proud, ovšem ve skutečnosti mnohem důležitější je skutečnost, že přispějete k menší zátěži ve špičkách, což potom povede k rychlejšímu poklesu cen elektřiny pro všechny.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
elíza
elíza
1 rok

Člověk, který zapne v paneláku pračku ve dvě v noci je idiot. Pro takového není pochopení. A toho, kdo to radí, bych zavřela za navádění k rušení nočního klidu.

Marek
Marek
1 rok

Opět pozdě a mizerně. Zastropováním cen elektřiny se výhody nízkého tarifu de facto vymazaly. Takže informace pro kočku, jak je zde zvykem.