Důchodci se už za pár dní dozví, o kolik přesně se jim v září zvýší důchod. Většina dostane slušně přidáno

Letošní rok je z hlediska výplaty důchodů skutečně výjimečný. Výše důchodů se totiž mění hned třikrát. Po standardní valorizaci v lednu došlo v důsledku vysoké inflace k mimořádné valorizaci v červnu, a protože se zdražování stále ne a ne zastavit, musí se důchodcům přidat ještě v září.

Valorizace je nespravedlivá

Navýšení se bude týkat veškerých důchodů, a to nejen starobních, ale také invalidních nebo vdovských. Už je známo, že v průměru by penzisté měli dostat přidáno 700 korun, což odpovídá 5,2% navýšení současného průměrného důchodu.

Jak ale známo, důchody se různí. V podstatě každý má trochu jiný, a zatímco někteří lidé se stále musí spokojit i s částkou pod 10 tisíc korunami, stále přibývá těch, kteří mají penze nad 20, ale třeba i 30 tisíci korunami.

Právě těm, kdo už teď mají penze nejvyšší, pomůže navýšení ještě více. Je totiž čistě procentuální. Neprošly návrhy, že by se mělo důchodcům pomoci plošnou částkou, která by naopak zvýhodnila ty, kteří mají penze nižší. Jednoduše ten, kdo má důchod 10 tisíc korun dostane méně než ten, kdo má 30 tisíc. V důsledku toho bude rozdíl mezi chudšími a bohatšími penzisty zase o něco větší. A takto to bude pokračovat dále.

Foto: Shutterstock

Další přídavek už za pár měsíců

Pokud vás zajímá, o kolik přesně vám bude důchod navýšen, počkejte si ještě pár dní. Česká správa sociálního zabezpečení začne od poloviny srpna rozesílat dopisy s informací, o kolik jim mimořádná valorizace penze navýší.

Pakliže vám to nebude připadat jako dostatečná částka, nevěště hlavu. Už v lednu se očekává další valorizace. Ta by měla důchodcům přinést v průměru 850 korun navíc. A vzhledem k tomu, že ani inflace v příštím roce ještě podle odhadů ČNB nebude zkrocena, dá se očekávat, že se bude přidávat i v průběhu roku.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pilivka
Pilivka
3 měsíců

Ano. Důchodci se dozví kolik jim stát přidá na almužnu.
No určitě se dozví i o kolik procent se zvýší ceny energií, potravin apod.
Ale rozhodně se nikdo z nás nedozvíme o kolik procent vzrostly zisky amerických naftových a plynových koncernů, když nám USA zakázaly tyto komunisty kupovat od Ruska.
Proč nemůže fungovat nový plynovod z Ruska do Spolkové republiky?

Ano hlavně, že tu máme na výživu uprchlíky z Ukrajiny.

Každá válka je zločin.

Tyto vynaložené peníze by rozhodně daleko více pomohly samozivitelkam.
Když už tuto válku vyvolala rozpínavost USA, tak ať se také stará o ty ukrajinské uprchlíky.

Hlavnicka
Hlavnicka
3 měsíců

To je zase článek! Kolik asi důchodců má u nás 30 tis.?