Lidé teď dělají s elektřinou a plynem obrovskou chybu. Budou jí litovat, už se z toho nemusí vyhrabat

Dříve platilo, že pokud se vám zdály být platby za elektřinu nebo plyn příliš vysoké, jednoduše jste si na některém z internetových srovnávačů mohli najít výhodnější nabídku, a to klidně velmi výrazně. Takto se ještě loni daly ušetřit třeba desítky procent z roční ceny za energie.

Výhody skončily

Dnes už se to jeví jako dávno zapomenuté časy. Dnes odborníci radí zůstávat u svých dodavatelů, kteří sice neustále zdražují, avšak v případě přechodu hrozí ještě méně výhodné podmínky. Zatímco dříve se totiž jednotlivé společnosti předháněly v tom, aby získaly zákazníka k sobě, dnes se o klienty nikdo zvlášť nepere. Některé firmy rovnou zastavily příjem nových zákazníků, jiné jim nabídnou tak nevýhodné podmínky, že je to stejně odradí.

A tak dnes zůstává vlastně jediná volba, která je ale o to zásadnější. A tato volba zní: fixovat, nebo nefixovat? Dříve platilo, že pro zákazníky bylo obvykle výhodnější a také předvídatelnější, aby si cenu zafixovali. Tyto tarify totiž v drtivé většině případů nabízely nižší ceny, a to za cenu toho, že jste u daného dodavatele museli ono určené období zůstat.

Dnes je to ale celé jinak. Fixované tarify jsou dnes obvykle dražší než ty plovoucí. Důvod? Dodavatelé se po zkušenostech z minulých měsíců obávají, že ceny půjdou ještě výše a že by je to mohlo finančně zlikvidovat.

Ale pozor, to ještě zdaleka neznamená, že jde o nejpravděpodobnější variantu. Jenže výkyvy jsou dnes natolik velké, že je fixace pro energetické společnosti velkým rizikem. Právě proto ji nabízejí s velkou přirážkou.

Foto: Shutterstock

Postupujte raději opatrně

A také proto by měli být lidé velmi obezřetní, zda na fixaci přistoupí. Mnoho lidí právě v těchto dnech dělá velkou chybu spočívající v tom, že si ceny elektřiny a plynu fixuje na dva nebo dokonce tři roky dopředu. A to za stávajících, již velmi vysokých cen, které jsou vyšší než ty tržní, protože je v nich zakalkulováno ono riziko.

Je třeba si uvědomit, že tyto ceny budete platit další tři roky. A to třeba i tehdy, když do České republiky plnou silou vstoupí recese, ceny energií klesnou a navíc vzroste nezaměstnanost, která se může i ve vašem případě demonstrovat ztrátou pracovního místa.

To je potom situace, ze které se člověk jen velmi obtížně dostává. Odborníci proto dnes doporučují opatrnost, která spočívá v tom, aby lidé nefixovali ceny za všech okolností. Moudřejší se teď jeví nějakou dobu vyčkat, než se unáhlit a třeba už za pár měsíců toho litovat.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Bruno
Bruno
1 rok

Všichni brečí a ani si neumí spočítat ( fyzika základní , max. střední školy) kolik , že Vám vlastně počítají za jednotku energie. LPG 1,5÷2,5Kč/Kwh ( nádrž ÷pumpa), topný olej=nafta 3÷4Kč/kwh zemní plyn 3÷6Kč/Kwh a elektrika 6÷12Kč/kwh . Pak zjistíte , že se pouze jedná o přesun Vašich peněz do kapes Těch , co je Vám pak velkomožně budou rozdávat neb půjčovat. Brejlička Vás poučuje o tom jak musí chránit menšinové akcionáře ( koho asi, když ČEZ koupil 10 let mrtvou firmu Škodu jaderné strojírenství od Rusů) ,ale zatím drze zneužívá dominantního postavení na trhu (právně dominantního , chráněn zákonem… Číst vice »

Petr Xaver
Petr Xaver
1 rok

Fixace se vyplatí vždy. Aby se nevyplatila musela by cena energií padat rychleji než je inflace. Tedy musela by jít každý rok nejméně o 20% dolů a to se nikdy nestane.

Petr
Petr
1 rok
Reply to  Petr Xaver

Proč by ty fixace potom tak vnucovali? Když z by z toho měli míň? Já nic nefixuju a vychází mi to líp než těm co fixují.

Mudrák
Mudrák
1 rok

Jak může být ministr někdo tak ::-::-::-může vědět jaká bude zima i kdyby šetřil jak by chtěl .

Pavel
Pavel
1 rok

Jako kdyby Marie Antoinetta říkala a lidem radila, koláče jezte namísto chleba, ale jezte je opatrně… Příznačná je ta skutečnost, že gauneři nejvíce zdražují to, bez čeho se lidi neobejdou, tedy zdražují nejvíce potraviny a energie a ještě se přitom trapně vymlouvají jak malí uličníci. Též vláda Fialy de facto podporuje drahou elektřinu a další energie, padesátkrát předraženou elektřinu z lipské burzy nechce stáhnout, raději lidi posílá na pracák, což je zločin, protože starobní důchodce na úřadu práce, pokud tam bude moci dojít, naráží na nepřívětivý přístup úředníků a hlavně na nezdolatelnou horu různých byrokratických nařízení. Musí si takový důchodce… Číst vice »

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Pavel

Stavební povolení je administrativně méně náročné než žádost o sociální dávku, konktrétně o příspěvek na bydlení. Nepřizpůsobivým vše zařizují neziskovky. A ostatní mají smůlu.

Mudrák
Mudrák
1 rok
Reply to  Pavel

Jo jo jo tady máte cinkání klíčů tý verbeže ,která ná ro vede.

Vlapu
Vlapu
1 rok

Já jsem zrušil plyn i elektřinu a jsem v poho.Zjistil jsem že to není potřeba.Jsem nezávislí a svobodný.

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Vlapu

Palec nahoru. Takový přístup se mi líbí. My plyn nemáme, topíme dřevem za odvoz a elektriku si z velké části vyrábíme svépomocí postavenou fotovoltaikou. Akorát bohužel nemáme studnu.

Zvoník
Zvoník
1 rok
Reply to  Vlapu

Ty jseš rozumbrada, viď? Buď topíš a svítíš něčím ukradeným nebo jsi ukrad něco, co Ti to dodává dnes zadarmo.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Zvoník

Běžně stačilo/stačí si tu fotovoltaiku koupit a nainstalovat klidně svépomocí. Tomu se ve vaší komunitě říká ukrást?

Bavíme se o ostrovním systému, nepřipojeném k rozvodné síti, tudíž vás neokrádá ani na podpoře OZE.

Zvoník
Zvoník
1 rok
Reply to  Jan

Fotovoltaika je zadarmo, co? Na tu se totiž vydělává celý život. A to perete v potoce?

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Zvoník

Nepereme v potoce, to se s fotovoltaikou musí? Běžně se na ni vydělává asi rok s jedním průměrným příjmem a je to instalace na klíč. Nějaké další dotazy?

Možná vám víc vyhovuje zaplatit stejnou částku za elektřinu za 2-3 roky, vaše volba.

Zvoník
Zvoník
1 rok
Reply to  Jan

Moje volba je zničit tento kapitalistický stát třeba i válkou. Ne spořit na neuskutečnitelnou fotovoltaiku průměrným platem celý život a k docílení toho podnikatelsky krást a říkat tomu ,,plat”.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Zvoník

Psal jsem, že za průměrnou českou mzdu máte fotovoltaiku maximálně za rok, za váš ruský plat je to ovšem za celý život, jenže my žijeme v ČR a ne v Rusku jako vy 😀 plat u podnikatele mít nemůžete, ten máte ve státním, v rusku je to asi jinak.

Mudrák
Mudrák
1 rok
Reply to  Vlapu

To bydlýš v jeskyni jen počkej příde na tebe voní si tě najdou (kde si vzal mobl to ho nabýjíš elekteokolem.