Důchodci v Česku musí zchudnout. Dostávají už moc, řekl natvrdo národní ekonom

Loňský rok byl velmi složitý pro všechny skupiny obyvatelstva. Něco takového opravdu nepamatujeme. Ceny rostly tempem, jaké jsme si ještě nedávno nedokázali představit. Bohužel v růstu nadále pokračují a lidem v podstatě ukrajují z jejich reálných příjmů.

Růst se utrhl ze řetězu

Důvod je totiž jednoduchý. Zatímco ceny rostou dvouciferným tempem, firmy zatím platy svým zaměstnancům tolik nezvyšují. Nutno říct, že se chovají zodpovědně, protože pokud by mzdy dorovnávaly na inflaci, pouze by dále roztáčely kola zdražování, které by nikdy neskončilo.

Kdo se nicméně chová nezodpovědně, to je stát. Ten totiž zapříčinil, že jedna skupina obyvatel inflaci prakticky nepocítila. Jde o důchodce, kterým byly důchody valorizovány hned třikrát, aby dorovnaly růst cen. Jistě, můžeme se bavit o tom, zda třeba potraviny nezdražily ještě více než průměrná inflace, ovšem takovýto komfort skutečně nikdo jiný neměl.

Jsou s tím spojeny dva problémy. Ten první představuje skutečnost, že důchodci nenesou žádnou zátěž ekonomického poklesu celé země, kdy paradoxně chudne aktivní obyvatelstvo, ovšem penze zůstávají stejné. Druhým problémem je, že stát vydává peníze z děravé kasy do klesající a inflační ekonomiky, čímž prohlubuje potíže pro všechny ostatní.

Předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl ostatně toto téma už adresoval, když v rozhovoru pro Seznam Zprávy prohlásil, že důchodci zdaleka nezažili takový pokles reálných příjmů jako všichni ostatní. Šetření by se přitom mělo dotýkat každého přibližně stejně.

Foto: Shutterstock

Výpočet je nespravedlivý

Důchody jsou velmi významnou položkou státního rozpočtu, na kterou se skládají úplně všichni. Měly by proto dýchat spolu s ekonomikou. Proto nedává smysl v době, kdy se státním financím vůbec nedaří, penze dále prudce navyšovat, jak se v minulém roce dělo a děje se tak i nadále.

Vše je přitom provázané. Pokud dnes budeme navyšovat důchody tímto tempem, možná to ještě pár let vydržíme, ve skutečnosti ale pouze důchody snížíme příštím generacím, protože na ně už jednoduše nezbude.

Upravit by se podle Hampla měl výpočet valorizace důchodů. Ten počítá s růstem reálných mezd a inflace. Jenže v tom je problém. Momentálně roste pouze inflace a reálné mzdy klesají. To už ovšem valorizace nezohlední, protože je nastavena pouze na růst. Ve skutečnosti by ale měly důchody mít možnost také klesat, když reálná mzda neroste, případně korigovat nárůst způsobený inflací.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
48 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Caba
Caba
1 rok

No jo to by jim šlo, důchodcům ubrat a ministrům přidat. Proč pán ekonom neprezentuje snížení poslaneckých, senátorských a ministerských platů. O tom se nějak mlčí.

Jitka
Jitka
1 rok

Vy chcete snižovat důchody lidem, kteří celý život pracovali? Chtěla bych vědět ty prase co píšeš ten článek, kolik bereš ty. Hlavně, že se staví dálnice a živí se cizinci. Ale o naše lidí nemáte zájem. A co nesmyslné zbrojení atd. Že se nestydíte. Chováte se jako zločinci.

Elis
Elis
1 rok

Já bych chtěla vědět, proč pan ministr Jurečka přidává všem stejně procenty. Když má někdo důchodu 25 tisíc a druhý 12 tisíc, tak každému přidá jinou částku. Ten kdo má důchod nízký má přidáno málo a ten důchod má stále nízký. Zatímco ty vysoké důchody rychleji rostou. Ten má přidáno jednou tolik a pak už se mu valorizují již zvalorizované částky. Kdo má málo, bude mít málo pořád.

Ludvík
Ludvík
1 rok

Pan národní ekonom by se měl starat o to, abychom neměli nejvyšší inflaci, nejdražší energie a naopak měli nejvyšší platy a důchody v rámci EU, nižší ceny a podobně. Případně si snížit plat na průměr. Jinak si ty své rady může někam strčit. Já bych zase národohospodářsky poradil, aby se učinila taková opatření, která by zajistila podstatně méně užvaněných ekonomů, politologických profesorů, generálů, senátorů a vůbec dalších darmojedů státní kasy.

Marobarva
1 rok
Reply to  Ludvík

👍👍👍👍👍👍,jsou to 👹, jeden jak druhý.

milan
milan
1 rok

Národní ekonom je úplně méněchytrej! Peníze důchodcům závidí ale že 40 let dělali a nebo dřeli rukama to už nevidí a co si někteří naspořili o to je takový jako on a další neschopní ekonomové a politici v téhle té vládě systematicky připravují.

Marie Anna
Marie Anna
1 rok

Ano,zvýšili mně důchod o 2000kč za vychované děti a valorizaci o 500kč,ale o 2000kč se mně navýšila platba za plyn.Tak o co komu jde.Tomu se říká,že důchodci bohatou??????
Marie Anna

Jan
Jan
1 rok

Důchodcům co si za svojí vykonanou práci zaslouží, ale politikům a ekonomům bych dal minimální plat, to by jste koukaly kolik je ve státní kapse peněz + by se i raketově zvedla minimální mzda, to by zvedlo průměrnou a vytvořilo by to tlak na zaměstnavatele, aby přidal a to by zase zvedlo průměr a životní úroveň všech…

Onva
Onva
1 rok
Reply to  Jan

Jo přesně duchodci se nadřeli a oni si jen sedí v kabinetech a kancelářích ekononum bych dával jen 10 tis víc si za to zvaneni a sezení nezaslouží už dlouhé léta pěti koalice spolu ODS stojí za hovno hlavně že mají svobodu a demokracii lidi si tenkrát nedali říct a neposlouchali a byli blbci blbý že si zvolili Fialovou Vládu pak zaplakali je jí potřeba vyštípat tu vládu to by tam chtělo přijít na prahu a všechno to tam vymenit kdo zdražuje atd a dát tam normální lidi teď lidi zapláčou i s novým prezidentem má tu svoji debilni ODS… Číst vice »

Hana Nesvadbová
Hana Nesvadbová
1 rok

Proč zchudnout? Lidi, kteří pracovali celý život. Mají nárok si prilepsit v důchodu. Ať jdou dělat ti co jim práce nevoní. A vláda a poslanci si přestaji nehorázně zvyšovat platy. A ne posílat peníze jinam na úkor našich lidí.

Tereza
Tereza
1 rok

S tím že mají jít pracovat ti, kteří nepracují s tím souhlasím. Že nemají posílat peníze co nemají také. Ale ten zbytek? Neznám důchodce s důchodem menším než 20 000, to ti ostatní teda dělali co. A to se bavím o lidech kteří dělali celý život za minimální mzdu. Nakonec i kdyby 17 tak ani zdaleka nemám 17 000 pro každého člena domácnosti a ti platím hypotéku, náklady na školku během 4 měsíců stouply o 70% Nehledě na to že ať si mají, ale ne když je to na úkor současné generace. Já je mám živit, stát přemýšlí jak ze… Číst vice »

Jindřiška
Jindřiška
1 rok

Vážený pan ekonom určitě nebere minimální mzdu .Důchodci celý život platili do sociálního systému .Při vší inflaci a zdražování , mají někteří pouze na jídlo a nájem .Kde máte léky ? Tomu říká pan ekonom důstojné stáří ? Podle mého je to přežívání .Ano je mezi nimi skupina bohatých důchodců , ale měl by koukat na ty s nejnižším důchodem , Navíc už tak přebujelý státní systém stále víc bují a jen se slibuje .Peníze by se daly najít i tam .Mnoho lidí v klasickém povolání musí dělat práci za dva kvůli snižování stavů a musí to zvládnout a vše… Číst vice »

Mirek
Mirek
1 rok

Jó, kdyby se tak v 90-tých letech nerozkradly peníze pod taktovkou ODS, určené na důchody, tak bys můj jistě mladý příteli tuto otázku nemusel řešit. Byly to prachy, které tvým otcům a dědům pravidelně stát strhával z výplaty, každý měsíc každému po dobu více než 40 let. A fungovalo to tak bez problémů, než přišli zloději pod záštitou kuponové privatizace Harv.fondů a další . To ty jsi tehdy ještě létal někde s holubama, proto, než začneš takto sobecky přemýšlet, tak si zjisti reálná fakta. Jo, a mimochodem, důchodci jsou již ve valné vĕtšině nemocní lidé, kteří jsou tudíž extrémně zranitelní… Číst vice »