Důchodci v Česku musí zchudnout. Dostávají už moc, řekl natvrdo národní ekonom

Loňský rok byl velmi složitý pro všechny skupiny obyvatelstva. Něco takového opravdu nepamatujeme. Ceny rostly tempem, jaké jsme si ještě nedávno nedokázali představit. Bohužel v růstu nadále pokračují a lidem v podstatě ukrajují z jejich reálných příjmů.

Růst se utrhl ze řetězu

Důvod je totiž jednoduchý. Zatímco ceny rostou dvouciferným tempem, firmy zatím platy svým zaměstnancům tolik nezvyšují. Nutno říct, že se chovají zodpovědně, protože pokud by mzdy dorovnávaly na inflaci, pouze by dále roztáčely kola zdražování, které by nikdy neskončilo.

Kdo se nicméně chová nezodpovědně, to je stát. Ten totiž zapříčinil, že jedna skupina obyvatel inflaci prakticky nepocítila. Jde o důchodce, kterým byly důchody valorizovány hned třikrát, aby dorovnaly růst cen. Jistě, můžeme se bavit o tom, zda třeba potraviny nezdražily ještě více než průměrná inflace, ovšem takovýto komfort skutečně nikdo jiný neměl.

Jsou s tím spojeny dva problémy. Ten první představuje skutečnost, že důchodci nenesou žádnou zátěž ekonomického poklesu celé země, kdy paradoxně chudne aktivní obyvatelstvo, ovšem penze zůstávají stejné. Druhým problémem je, že stát vydává peníze z děravé kasy do klesající a inflační ekonomiky, čímž prohlubuje potíže pro všechny ostatní.

Předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl ostatně toto téma už adresoval, když v rozhovoru pro Seznam Zprávy prohlásil, že důchodci zdaleka nezažili takový pokles reálných příjmů jako všichni ostatní. Šetření by se přitom mělo dotýkat každého přibližně stejně.

Foto: Shutterstock

Výpočet je nespravedlivý

Důchody jsou velmi významnou položkou státního rozpočtu, na kterou se skládají úplně všichni. Měly by proto dýchat spolu s ekonomikou. Proto nedává smysl v době, kdy se státním financím vůbec nedaří, penze dále prudce navyšovat, jak se v minulém roce dělo a děje se tak i nadále.

Vše je přitom provázané. Pokud dnes budeme navyšovat důchody tímto tempem, možná to ještě pár let vydržíme, ve skutečnosti ale pouze důchody snížíme příštím generacím, protože na ně už jednoduše nezbude.

Upravit by se podle Hampla měl výpočet valorizace důchodů. Ten počítá s růstem reálných mezd a inflace. Jenže v tom je problém. Momentálně roste pouze inflace a reálné mzdy klesají. To už ovšem valorizace nezohlední, protože je nastavena pouze na růst. Ve skutečnosti by ale měly důchody mít možnost také klesat, když reálná mzda neroste, případně korigovat nárůst způsobený inflací.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
48 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Oto
Oto
1 rok

Kolik má pan ekonom měsíčně chytrej

Lenka
Lenka
1 rok

Tak teď zrovna bylo ve zprávách na Nově že úředníci z ministerstev dostali odměny ve výši 500 000 každý. No to panu ekonomové zřejmě nevadí. Neslibovali náhodou že budou šetřit?

Eva
Eva
1 rok

Hlavně že si přidávají ve vládě!

Karel
Karel
1 rok

Je zajímavé, že na přidání státním zaměstnancům bylo. Tam nemluví o tom, že ti kteří jsou zodpovědní za pokles příjmů a celkový vývoj, financí, by měli mít platy snížené

Filip Pisecny
Filip Pisecny
1 rok

Národní ekonom, doufám že si úkopne hned po ránu malíček o roh. Důchodci se nepodílejí na ekonomice? A co dělali celej život 🤦🏻‍♂️ chtěl bych vidět tyhle experty žít s 12-20k měsíčně v bytě kde platí 6-12k (podle toho co to je za byt, myslím samozřejmě se vším všudy) plus jídlo apod. celej život dřeli aby na starý kolena museli přežívat 🤦🏻‍♂️ arogantní kretén.

Marobarva
1 rok
Reply to  Filip Pisecny

Dobře vy, není moc co dodat. Co neví ani jeden ekonom, je to, jak jsme od mládí fakt makali, neví to ani jeden z Papalá, co si všichni přidali, jak píšete, hodně velký peníze. Je mi z nich špatně.

Diderot
Diderot
1 rok

Ten blb ekonom zapomněl opomenout tunelování důchodových fondů státními úředníky v uplynulých letech….

Oto
Oto
1 rok
Reply to  Diderot

Jo Klaus i Topolánek rozkradli důchod

Petr
Petr
1 rok

Budou to tak utahovat až se lidé bránit nebo krást.
A co potom samoživitelky to by si měli uvědomit makléři.
Já bych jim dal 15000 korun na měsíc a starejte se.

Radomír
1 rok

Národní ekonom je arogantní zmetek , který si takhle chce vylepšit svůj profil před vládní mafii . Že nebyl tak chytrý loni , než hodil miliardy do černé díry ! 😂

Hana
Hana
1 rok
Reply to  Radomír

Přesně tak,on by měl zchudnout a vláda s ním.

Jaroslava
Jaroslava
1 rok

Pan ekonom by měl zveřejnit svůj příjem a pak se budeme bavit o tom, jakou životní uroven si já mohu za jeho špatně hospodaření dovolit. Protože je nemotorný, mám se velmi nedobře. Nejlépe starobního důchodce postavit jak na Ukrajině jako živý štít před pistole raketomety a je vyřešeno. On pojede za to na dovolenou s velkou rodinou do Ománu, jako Markéta Konvičková. Ať se mě zepta,,kdy jsem byla.naposledy v zahraničí.Nejradeji bych toho odborníka posla do prdele. Kdy pošle domu Ukrajince a přestane jim vyplacetlukrativni.mzdy,příplatky na bydlení a sociální dávky a vykrádat naše zdravotní.pojisteni. Oni mu za to vyvěsí na balkóny… Číst vice »

Pavel
Pavel
1 rok

Nejprve by měli zchudnout senátoři,poslanci ministři a takoví ekonomové jako tenhle Hampl. To ho nenapadlo než něco takového vypustil z huby?My jsme dřeli celý život a teď bychom měli živořit?

Iveta
Iveta
1 rok
Reply to  Pavel

Když čtu, co ten Hampl říkal, tak mi je z toho zle . Dala bych mu ten “vysokej”důchod a ať potom mudruje. Hrozná doba a arogantní blbci.