Důchodci v Česku se budou koupat v hotovosti. Stát hrozně chyboval, bude každému muset vrátit pořádný balík

Schyluje se k naprosto zásadnímu rozhodnutí, které určí, zda každý důchodce v České republice zkasíruje od státu dodatečně pořádný balík peněz, který mu měl být vyplacen, ale z rozhodnutí ministerstva nakonec nebyl, ačkoliv na něj měl právo.

Peníze byly potřeba

Ústavní soud právě teď řeší jednu z největších kauz posledních let, a to nespravedlivé obrání důchodců v Česku. Došlo k tomu v loňském roce, kdy v lednu znenadání vyskočila inflace na mimořádně vysokých šest procent.

Okamžitě se automaticky aktivoval mechanismus mimořádné valorizace penzí, který byl za tímto účelem vytvořen. Když zboží a služby v zemi takto razantně zdraží, má se to důchodcům kompenzovat právě touto valorizací. Je přitom přesně dán mechanismus, o kolik se v takovém případě důchody navýší. Celé to je koncipováno tak, aby do toho nikdo nemohl zasahovat.

Jenže přesně to se stalo. Mimořádná valorizace byla mechanismem vypočtena v průměru na 1770 Kč. O tolik se tedy měl průměrný měsíční důchod navýšit. Bez jakýchkoliv debat. Stát ovšem s úlekem zjistil, že s takovým navýšením nikdo nepočítal a není na něj připraven ani rozpočet. Bavíme se tu o desítkách miliard korun.

Namísto nějakého koncepčního řešení se jednoduše zatáhlo za záchrannou brzdu a jednostranným rozhodnutím bylo určeno, že se penze navýší pouze o částku 760 korun, tedy o tisíc korun méně.

Foto: Shutterstock

Rozhodnutí přišlo pozdě

Okamžitě se ale objevily stížnosti v tom smyslu, že rozhodnutí už bylo v takovém případě retroaktivní, tedy právně nepřípustné. Navíc dramaticky nabouralo očekávání důchodců, kterým už byla původní částka de facto přislíbena.

Stát argumentoval poměrně zvláštně, a to ve smyslu odvrácení hospodářských škod. Je ovšem otázkou, zda by nějaké škody vůbec vznikly. Jediné, co by se stalo, by bylo zřejmě to, že by rozpočet neskončil schodkem 280 milionů, ale třeba 300 milionů. V úvahu ale připadaly i úspory na jiných místech.

Čtěte také: Důchody v Česku masivně vzrostou. Důchodci dostanou balík. A ještě zvláštní příspěvky k tomu pro všechny

Teď je docela možné, že se Ústavní soud zastane důchodců a ti rázem dostanou zpětně vyplacený pořádný balík peněz. Bude zahrnovat veškerou ušlou valorizaci, a to včetně úroků, které nebudou malé. Navíc se jim důchody zvýší na správnou úroveň, tedy v průměru o tisíc korun více.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
30 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír
Vladimír
2 měsíců

Když už se někdo odhodlá psát články o financích a moc tomu nerozumí, neměl by si alespoň plést miliony a miliardy. Rozdíl je sice jenom 3 nuly ale objem peněz tisíckrát větší.

Alena
Alena
3 měsíců

Pochybuju

Zdeňka Procházková
Zdeňka Procházková
3 měsíců

Nebudeme mít žádný balík peněz, jelikož soudci a vláda je jedno a to samé.

Irena Ullmannová
Irena Ullmannová
3 měsíců

Snad nevěříte na pohádky?! Ono se to zase nějak “upraví” a důchodci, jako nežádoucí skupina v této zemi, zase nedostanou nic.

Venca
Venca
3 měsíců

Hmm hlavně rozdávat ze “státního”. A hlavně se nezajímat kde na to vzít. Autor je jen ubohý pokrytec a populista.

Vladik
Vladik
3 měsíců
Reply to  Venca

Přeji ti aby sis odpracoval odpracoval 50 let , kdy sis platil sociální a chodil na brigády zadarmo bez zapoctu dní odpracovanych pro potřeby na důchod, a aby ti ve stáří okradaly politické vládnoucí struktury.

Milda
Milda
3 měsíců
Reply to  Venca

Přestaňme živit, Ukrajinu. Živme důchodce, který tento stát vybudovali.

Jaroslav Šimansky
Jaroslav Šimansky
3 měsíců

Vida,i já jsem teď chyboval,takže ve větě,která končí slovy (jestliže jsi chlebodárci opravdu chybovali,nepatří ~ jsi~,ale ~nasi~ chlebodárci.

Jaroslav Šimansky
Jaroslav Šimansky
3 měsíců

Čisté můj názor. Člověk není tvor neomylný a zaslouží si druhou šanci a jestliže jsi chlebodárci opravdu chybovali,není na ostudu si to přiznat a chybu napravit,ostatně,dělají to taky i pro sebe samotné.

Milan
Milan
3 měsíců

Zdravíčko,videl
bych to tak nějak jako p.jarda…slusne stáří a a a Česko?😁🤣😂😅😂🤣

Natasa
Natasa
3 měsíců

Nevěřím tomu, že něco důchodci dostanou. I když to bylo špatně rozhodnutí tak soudce. už má nalinkovane jak má rozhodnout. V neprospěch důchodců!!!!

Jiřina Karasová
Jiřina Karasová
3 měsíců
Reply to  Natasa

Důchodci se mají lépe, než někteří pracující. Zatím se nikdy důchodci v ČR neměli lépe. Pokud tedy kdy pořádně dělali, odpracovali si potřebná léta a neodešli 5 let předem do důchodu. A ti ostatní se mají tak, jak se svobodně rozhodli, čili vlastní vinou, ne vinou státu. Nevím, co se tu pořád řeší. Autorovi je navíc výpočet valorizace penzí naprosto cizí, tak nevím, proč o tom píše a dělá zbytečně dusno. Asi je za to dobře placený.

Zdeněk
Zdeněk
3 měsíců

Vy asi neumite moc počítat. Jsem invalidní důchodce, mám důchod 16 tisíc, celý život jsem pracoval dokud to šlo. Z podnikání jsem odváděl nemalé castky na odvodech. Teď nemůžu ze zdravotních důvodu pracovat a ani si přivydělat. Platím za bydlení 10 tisíc a zbývá mi 6tisic na ostatní výdaje. Myslíte, že se mám jako se nikdy důchodci neměli? Vy už jste v důchodu že tvrdite takový blabo?

Magdalena Hejtmánková
Magdalena Hejtmánková
3 měsíců
Reply to  Natasa

Jak to Nataso víte?