Důchody v Česku masivně vzrostou. Důchodci dostanou balík. A ještě zvláštní příspěvky k tomu pro všechny

Je těžko uvěřitelné, jak významným způsobem v minulých letech vzrostly důchody. Stačí se podívat na to, kolik pobíral průměrný důchodce v roce 2013. Málokdo si to dnes pamatuje, ale rychle zjistíte, že dnes jsou penze na dvojnásobné úrovni.

Jak se navýší důchody

Není ostatně divu, vždyť důchody se navyšovaly každý rok a v loňském roce se tak stalo dokonce třikrát, což už je na pováženou. Ale běda tomu, kdo se opováží říct, že už by se to mělo nějakým způsobem krotit, jelikož penze se zcela vymkly vývoji české ekonomiky a ostatně i tomu, jak si v minulých letech polepšily ostatní skupiny obyvatel.

Vždyť nikomu nebyla dorovnávána inflace jako právě důchodcům, kteří mají jako jediní stále stejně vysokou, ne-li vyšší kupní sílu než před rokem 2021. Padaly ostatně návrhy, že by nebylo špatné důchody zmrazit, dokud se úrovně alespoň trochu nevyrovnají.

V příštím roce to ale zcela jistě nebude. Tam se ještě lidé mohou těšit na velmi solidní nárůst důchodů. Ten bude činit 360 Kč, a to pro každého bez výjimky. Valorizuje se totiž pouze pevná část penzí, nikoliv ta zásluhová. V důsledku toho by mělo dojít k alespoň malému srovnání nižších a vyšších penzí. I to se však v posledních letech již daří řešit, jelikož 80 % důchodců dnes má důchod alespoň 18 tisíc korun.

Foto: Shutterstock

Lidem je to málo

Některým je však toto navýšení, které přesahuje 4 tisíc korun ročně, přijde ještě málo. “Čekala jsem, že přidají zase alespoň tisícovku, ale vykašlali se na nás. Těch pár stovek si mohou nechat od cesty, to nikoho nevytrhne,” zlobí se paní Zuzana z Varnsdorfu.

Na tom je dobře vidět, že se lidem dá jen těžko zavděčit. Když se pár let po sobě zvedají důchody rychlejším tempem, stane se z toho vyžadovaný standard a cokoliv pod ním už je přijímáno s velkou mírou nevole.

Čtěte také: Mimořádný růst důchodů v příštím roce. Tak to prasklo, něco takového se nečekalo

Přitom tu jsou ještě speciální příspěvky, o které se penze budou navyšovat v případě, že by inflace znovu zrychlila. Pakliže se zdraží, jednoduše se to bude důchodcům znovu dorovnávat.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
33 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Kateřina
Kateřina
3 měsíců

Hlavně že parlament bere statisice, že jim není hanba,a není že, to víme všichni,hanba Vám vy co se snažíte v parlamentu a děláte z nás akorát blbce fuj hanba Vám,hlavně P.Faila ať odstoupí je to šašek nevi co mluví jen slibuje a nic a ostatní?ty taky.Preji jim to at zažijí drahé nájmy jídlo leky atd a oni ať na to nemají ať poznají co to je.Vsichni jsou šašci kteří nemají srdce a myslí na sebe,hlavně že my tím trpime pač narvali a rvou peníze do Ukrajiny a jejím lidem,kdo by pomohl nám?nikdo.Obrali nás a ještě stále obiraji za jejich chyby… Číst vice »

Petr novák
Petr novák
3 měsíců

Osobo máte spočítené kolik nás stojí každoroční valorizace platů těch kteří mají 100 tisíce měsíčně a stále mají málo? Dožijete li se vy důchodu tak vám těch 18000Kč přeji.

Martina vojackova
Martina vojackova
3 měsíců

Smnesne tak málo přidají podívejte se na Slovensko kolik tam důchodci dostanou přidáno dostanou čtrnáctý plat a ještě něco navíc.A mi ubohých 360.korun běžte stakovima penezy do prdele zato si člověk nic nekoupil.Pojebana hnusná vláda buzeranti hnusní.