Důchodci v Česku získají tučnou hotovost ke svému důchodu. Všichni už tam běží, je to velká změna

Důchody v České republice nejsou vůbec nízké, ba právě naopak. V posledních deseti letech výrazným způsobem vzrostly, a to dokonce nad rámec toho, co si může důchodový systém v tuzemsku dovolit. Platí tedy, že současní penzisté čerpají ze systému nad rámec, jelikož se o tom takto zkrátka rozhodlo. Je to víceméně na dluh a především na úkor příštích generací.

Peníze jen tak

Přesto se ale nedá říct, že by si důchodci v Česku mohli nějak zvlášť vyskakovat. Průměrný důchod sice stačí na vcelku solidní žití, ale nějaké věci navíc, na to už je zkrátka potřeba mít peníze bokem. A vzhledem k tomu, že se penze už jen tak zvyšovat nebudou, respektive už ne tak výrazně, nezbývá než se poohlédnout po něčem po vlastní ose.

Drtivá většina důchodců má přitom nárok na několik tisíc korun měsíčně, jen toho až trestuhodně nevyužívá. Nejrůznější statistiky ukazují, že jsou to právě senioři, kdo nechává ležet peníze na běžných účtech ladem. Tam jim je užírá inflace. Představte si to tak, že vždy část peněz vezmete a hodíte je do kanálu. Asi takto fungují neúročené účty důchodců v České republice. Jediným, kdo na tom vydělává, jsou banky. A tak trochu i stát, který inflací umořuje své dluhy.

Ale co kdybychom vám řekli, že namísto toho, abyste o peníze přicházeli, můžete je naopak získat. Jde o tisíce korun každý měsíc. I dnes je totiž možné získat úrok kolem 4 % na spořicím účtu nebo termínovaném vkladu.

Využít toho může každý

Potom už stačí použít základní počty. Současní penzisté většinou patří do generace, která byla zvyklá odkládat peníze stranou a spořit, ať už to bylo na cokoliv. Za svůj život tak většinou dokázali nashromáždit zajímavé stovky tisíc korun, možná i miliony.

Ale stačí si vzít jako průměr nějakých 500 tisíc korun. Pokud jen leží v bance na běžném účtu, nepřinesou vám ani korunu navíc. Pakliže je ale přesunete o “chlíveček” vedle, tedy na nějaký ten spořicí účet, najednou se vám tam každý měsíc bude objevovat zajímavá částka navíc. Ročně to může hodit nějakých dvacet tisíc korun, což lze vnímat jako svého druhu 13. důchod.

Čtěte také: Už to ruplo. Stát letos důchodcům v Česku sebere peníze. Tohle se ještě nikdy v historii nestalo

Takto získané peníze mohou být pochopitelně ještě větší. Pokud někdo může takto operovat třeba s milionem korun, najednou má ročně 40 000 Kč. A to už jsou peníze, které důchodcům výrazně vylepší jejich živobytí.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
15 dní

Kristova noho!Kdo tenhle plátek “diriguje”?.Co članek to nesmysl články se dost často opakují a hlavní náplní je denně urážet a dehonestovat důchodce.Připadá mi to jak by tuto redakci tvořili nějací puberťáci…

Jiřina Králová
Jiřina Králová
15 dní

To že mám důchod 14200kc tak podle státu jsem bohatá,toto je k pláči

Květoslava
Květoslava
16 dní

Že vás to baví pořád řezat do duchodců

Tomáš
Tomáš
16 dní

Co že já snad mám oční vadu že důchody v české republice jsou vysoké? A kde? Zajímavé je že v jiných zemích je důchod třikrát tak vysoký takže očem to tu blábolíte snažíte se dělat z lidí jen trubky

Květoslava
Květoslava
16 dní
Reply to  Tomáš

Navíc ceny jsou tady úplně jinde než v zahraničí