Důchodci zase dostanou přidáno balík. To už není možné, měli by jim to naopak seškrtat

Dnes už nikdo nepochybuje o tom, že důchodový systém v podobě, v jaké se dnes nachází, nemůže dlouhodobě fungovat. Jednoduše se na penzích přidávalo tak moc, že se tolik peněz od stávajících pracujících nevybere, a je proto nutné si na důchody půjčovat. Kromě toho, že příští generace budou dostávat o poznání méně, navíc ještě budou muset tento dluh splácet.

Přestalo to vycházet

Něco tady zkrátka nehraje. Současná garnitura se zjevně rozhodla, že v zájmu současného smíru a snahy koupit si hlasy penzistů se na aktuální důchody sahat nebude, ale naopak se budou nadále zvyšovat. Ministerstvo práce a sociálních věcí teď informovalo, že v lednu přijde další růst důchodů, a to v průměru o 380 korun. Průměrný penzista tak bude v příštím roce dostávat už 20 693 Kč. To jsou peníze, o kterých se mu před pár lety ani nesnilo.

Asi není nikdo, kdo by tyto peníze důchodcům nepřál. Nakonec, kdovíjaká částka to také není a ne všichni na ni dosáhnou, byť se podle posledních dat podařilo dosáhnout alespoň toho, že téměř osmdesát procent důchodců pobírá penzi vyšší než 18 tisíc korun.

Na druhé straně tu ale máme oprávněné námitky, že důchodci dnes často dostávají v čistém vyjádření více než mnozí pracující, kteří na jejich penze vydělávají. Důchody se totiž nedaní, a tak celá částka přijde na účet. Více než dvacet tisíc čistého ale mnoho lidí stále nevydělá. Přitom i jim se zvýšily životní náklady. Problém je ale v tom, že zatímco důchody dorovnávaly inflaci, v případě mezd zaměstnanců to neplatilo.

Foto: Shutterstock

Zamrazit penze

Možná ještě palčivější je ale otázka, zda je spravedlivé, aby blaho současných důchodců tak výrazně dopadlo na příští generace. Ty se totiž musí smířit s tím, že budou mít penze výrazně nižší. Veškerá váha problému důchodového systému totiž dopadne právě na ně.

V zájmu sociálního smíru by však bylo vhodnější, aby se s revizí důchodového systému začalo okamžitě. V optimálním případě by mělo dojít ke snížení důchodů na udržitelnou úroveň, která by navíc korespondovala s vývojem reálných mezd, nikoliv jen inflace. Takový krok je bohužel asi neprůchozí, ovšem co by se mohlo udělat, to je zamrazení důchodů do té doby, než se situace vyrovná, což by mohlo trvat několik let. V průběhu nich by se důchody vůbec nezvyšovaly, protože jednoduše narostly na již dostatečnou úroveň.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Roman
29 dní

Už zase se kdosi pokouší postavit mladé a pracující proti důchodcům, přesně podle hesla “rozděl a panuj”. Přitom si dnešní důchodci na své důchody vydělali svou celoživotní prací. Je pět minut po dvanácté, aby konečně vláda navrhla vytvoření důchodového fondu se státní garancí, kam by si pracující posílali část svých výdělků, a který by byl rovněž náležitě úročen. Nerozumím tomu, proč se tady vytvářejí důchodové komise, které zkoumají, jak na udržitelné důchody a stále nic chytrého nevymyslí. Proč se nepoučí, jak to dělají třeba v Holandsku, kde výše důchodů činí cca 90 procent původního příjmu. Nebo v Rakousku či Německu.… Číst vice »

Frantisek
Frantisek
1 měsíc

Leckterý důchodce bere víc proč nepridaji lidem kteří poctivě pracujou a stále berou málo těm se nepradavá,co dalsí generace ty nedostanou nic a půjdou dokud nepadnou aby si současní důchodci mohli namastit kapsy! To naše blbá vláda!!!

Stanislav Novák
Stanislav Novák
1 měsíc

Nevadí, že Rakušan podepsal závazek brát nebo platit za každého odmítnutého migranta 1/2 milionu ročně? Že jsou to dva průměrné důchody jim nejednou nevadí? Nevíme ani kolik jich bude a zda na to budeme mít peníze? Nebude to pro nás vysoké bezpečnostní riziko? Nedopustil se podpisem velezrady?

Stanislav Novák
Stanislav Novák
1 měsíc

To nás zase čekají nemravné valorizace 40 Kč jako za Kalouska a Drabka. Ušetřené peníze šly na Církevní restituce. To, že je budou platit naše děti a vnoučata do roku 2042 včetně valorizací jim najednou nevadilo. Vlády ODS TOP KDU nikdy za nic nestály. Vždy začaly podvodem na voliče. Nikdy nedokončily ani celé funkční období. Fiala lhal jako Zapotocky den před měnovou reformou. Penize ušetřené na pracujících a důchodcich zase rozkradou a nějak prošustrují.

Jiří Korec
Jiří Korec
2 měsíců

Vavrenka,už se zaměřte třeba na nepřizpůsobivé a důchodcům dejte pokoj.Já pracoval 44 let a důchod jsem si zasloužil.Vemte důchody jiných zemí, např.Německo, Rakousko a jiné západní země a pak porovnejte s našima důchodama a pak přestanete s takovými bludy,co tady predvadíte.
Asi nemáte rodiče kterým by jste do očí řekl že mají zbytečně velký důchod.Měl byste se nad sebou
zamyslet a vrhnout se na nepřizpůsobivé,ale těch se asi bojíte i když celý život nepracovali,tak berou
takové penze, které si nezaslouží.Tak mozek do hrsti a důchodce nechte na pokoji.

Oldřich Misurec
Oldřich Misurec
2 měsíců

Vážená paní, Vaše výroky o důchodech jsou katastrofa. Nejrade by jste asi snížila stav,

Aleš
Aleš
2 měsíců

Když jsem četl,že na důchocích a valorizacích jejich důchodů ušetříme 44 miliard,tak jsem měl pocit, že ušetříme dost. Bohužel na těch,kteří si celý život na ty důchody šetřili a platili daně. Obratem proběhla zpráva,že premiér a prezident vyčlenili 45 miliard na pomoc ukrajině a že je to těší. A najednou jsme zase miliardu v mínusu. Jak to,že země,která neutáhne ani své důchodce,může rozhazovat na válku,která se jí netýká,naopak jí ještě propaganda,která jí provází okrádá o další peníze např.nákupem několikanásobně dražších surovin? Asi bude chyba jinde,než v důchodcích.