Kohoutkovou vodu v Česku nepijte. Provalilo se, co ve skutečnosti způsobuje. Není to vůbec dobré

V České republice se v minulých letech povedlo nebývale rozšířit pití kohoutkové vody. Jinde na světě na podobný fenomén nenarazíte. Jistě, mnohde, zejména pak v západní Evropě, mají vodu také pitnou a někdy se jí třeba i napijí, ale raději si kupují vodu balenou. U nás je tomu naopak. Velká část obyvatelstva pije vodu z kohoutku a myslí si přitom, že je to vůbec to nejlepší.

Zjištěn problém

A ačkoliv je pravdou, že voda musí splňovat přísné podmínky, také dlouhou dobu platilo, že vlastně nikdo příliš nevěděl, co dlouhodobá konzumace kohoutkové vody vlastně může způsobit. Je třeba to totiž zkoumat desítky let, kdy průměrný člověk takovou vodu pije. Jde přitom o vliv chemických přísad, které se do kohoutkové vody musí přidávat.

A jak konečně zjistil Institut globálního zdraví v Barceloně, pokud budete kohoutkovou vodu pít skutečně dlouhodobě, zaděláváte si na vážné problémy. Podařila se totiž prokázat souvislost s rozvojem rakoviny. To ostatně potvrzuje i Zpráva o kvalitně pitné vody v Česku za rok 2021. Mimochodem, jde o zajímavé čtení, které mnohým možná otevře oči.

Ani odborníci už toto riziko nijak neodmítají. Je podle nich sice relativně nízké, avšak spolu s délkou pití kohoutkové vody úměrně stoupající. Nejde přitom o problém vody jako takové, ovšem o její ošetření. Přidává se do ní chlor a další chemikálie, a to paradoxně za účelem, aby byla bezpečná a nic se v ní nešířilo. Jak se ale říká, nic není zadarmo nebo také něco za něco.

Foto: Shutterstock

Chystá se jiné ošetření

Rozhodně vám nic nehrozí, pokud se tu a tam kohoutkové vody napijete. Ale pokud jí řešíte pitný režim celé roky a denně si dáte dva litry vody z kohoutku, už je to na pováženou. Česká republika bohužel zaostává za západními zeměmi z hlediska ošetření pitné vody. Třeba ve Švýcarsku nebo v Rakousku do ní vůbec nepřidávají chlor, ale používají jiné metody, které jsou o poznání šetrnější. Něco takového se přitom chystá i v tuzemsku, takže by se v tomto ohledu mohlo začít blýskat na lepší časy.

Další věcí je, že v poslední době není kohoutková voda zejména v Praze a středních Čechách vůbec dobrá. Podle vodáren je to způsobeno odstávkou primárního zdroje. Samy vodárny přitom vyzývají zákazníky, aby si vodu vždy pořádně odtočili do studena, protože jen tak zajistí její bezpečnost.

Foto: Shutterstock, zdroje: Sovak, HN, eAgri

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments