Důchodcům končí doba hájení. EU jim jde po řidičácích. Čekají je těžké zkoušky

Může se to zdát být jako samozřejmost, ovšem brzy už to tak samozřejmé pravděpodobně nebude. Dá se očekávat, že seniorů na silnicích významným způsobem ubude, protože se jednoduše zjistí, že už nejsou způsobilí nadále šoférovat svá vozidla. Právě to je cílem nového opatření, které chystá Evropská unie v rámci snahy zajisti co nejbezpečnější silnice na celém kontinentu.

Přísné nařízení

Bohužel totiž na silnicích stále dochází k velkému množství nehod, přičemž každoročně je více než dvacet tisíc z nich fatálních. Toto číslo by se do roku 2030 mělo snížit na polovinu a na rok 2050 je potom stanoven skutečně velmi ambiciózní cíl. A to, aby k takovým nehodám už vůbec nedocházelo.

To ovšem předpokládá, že z provozu budou muset být odstraněny veškeré rizikové prvky, k čemuž také postupně dochází. Konečný cíl se zřejmě neobejde bez určité autonomie vozidel, která budou například vyhodnocovat situaci na silnici a k některým věcem vás nemusí pustit.

Ovšem jedním z prvních předpokladů je to, aby z provozu zmizeli lidé, kteří už řízení tak úplně nezvládají. Jde bohužel zejména o důchodce. Těm má být brzy nařízeno, aby po dosažení 70. roku věku každých pět let docházeli na přezkoušení, kde budou muset v podstatě dokázat, že zvládají vše, co se od nich v provozu vyžaduje.

Foto: Shutterstock

Je to v jejich zájmu

Pro mnohé to bude znamenat konečnou, protože víme, že někteří řidiči v pokročilejším věku už nemají takový postřeh, případně jsou rovnou dezorientovaní. Nedávno například 87letý důchodce v Mikulově zavinil fatální nehodu, která navíc na hodiny zablokovala důležitý tah. Jednoduše přehlédl několik značek Stop a v plné rychlosti to napral do kamionu, který měl přednost. Jednoduše už za volantem neměl co dělat, a přesto řídil.

Přesně něčemu takovému má pravidelné přezkušování, které se chystá, zabránit. A bylo by vhodné, aby ho důchodci vzali za své a nebránili se tomu zbytečnými výmluvami a poukazováním na ostatní účastníky v provozu. Toto opatření se v určitém věku bude týkat všech, a tak není v žádném případě diskriminační. Má pouze za cíl zajistit na silnicích bezpečnost pro všechny. A pokud někdo zkouškou neprojde, měl by být vděčný za to, že se na to přijde včas a nikoliv až ve chvíli, kdy se něco vážného stane.

Foto: Shutterstock, zdroje: WDR, FAZ

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Bhumil Douša
Bhumil Douša
9 měsíců

Ať jde celá ra slavná EU někam,kde nadělá méně škod a problémů.

petr
petr
9 měsíců

Hlavně, že tam pustíte ty sedmnáctiletý. Tento zákon nemíním respektovat, i když se mě zatím netýká.

Uuu
Uuu
9 měsíců

Hon na důchodce,to je znak této vlády,už v šedesáti jim dávejte pilulku,ať se jich zbavíte,přece všichni budete mladnout.A hlavně si hyčkejte všechny ožraly a fetky v neduchodovem věku za volantem.

Jan milan
Jan milan
9 měsíců

Já jezdím od 64 roku. Jsem zdráv, takže jezdit budu dál. Má to nepotřebují kydy autora a EU. ☹️

Pavel
Pavel
9 měsíců
Reply to  Jan milan

Souhlasím s vámi jezdím od 65 roku a nemám žádné problémy jezdím celou slavnou EU

Jan
Jan
9 měsíců

Pane Vavrenks, Vy jste ale nevedec, vy neznate Česke zakony a hrajete si na mudrlanta. Mimo jine, v Česku je jiz dnes povinnost po dovrseni 65 let veku dostavit se kazde dva roky ke svemu praktickemi lekari na kontrolu. Takze narizeni EU o kterem pisete je mene prisne nez to nase.Doporucuju Vam, nez budete zase psat blaboly se trochu nad sebou zamyslet, pokud jste toho schopen. Ten nas byvaly president Zeman mel pravdu.

Jan
Jan
9 měsíců

Jak se zbavit duchodcu po celoživotní práci jim seberem řidičák volební právo i duchod a dáme to vše 16ti letym dětem pěkná vyhlídka pro seniory mám pocit že slovo duchodce je jako slovo Babiš ta závist vás zabije styďte se hlupaci

Bob
Bob
9 měsíců
Reply to  Jan

Pekne napsano. Za chvili znovu sprovozni plynove komory, extra pro duchodce.