Důchodcům náhle zmizí 7000 korun z penzí. Začínají pro ně krušné časy, budou se muset uskromnit

Dlouhou dobu v této zemi platilo, že důchodci jsou z hlediska státního rozpočtu privilegovanou skupinou, které se přidává významně nad rámec valorizačních schémat. Bohužel se z toho stal standard a ještě poměrně nedávno docházelo k takovým eskapádám, jako bylo například vyplácení rouškovného.

Utrhlo se to ze řetězu

Výsledkem byl naprosto bezprecedentní nárůst důchodů v posledních letech. Zatímco ještě v roce 2019 činil průměrný důchod přibližně 14 tisíc korun, letos už je to celých 19 500 Kč, přičemž chystaná červnová valorizace poprvé navýší průměrnou penzi nad dvacet tisíc korun.

Zdá se to jako spousta peněz a vysoké tempo navyšování, které teď z důvodu značné inflace probíhá několikrát ročně, a přesto jsou důchodci nespokojeni. Stát totiž oznámil, že mimořádná valorizace bude v průměru nižší než by být měla.

A to z rozumného důvodu. Výše inflace dosáhla dalšího rekordu a ukázalo se, že by se lidem na penzi ještě v červnu mělo v průměru přidat téměř 1800 korun. To by byla naprosto mimořádná suma, která by zahýbala nejen se samotnými důchody, ale také se státním rozpočtem. Ten by najednou připravila o 35 miliard jen pro tento rok. Je ale nutné si říct, že tento nárůst by zůstal a penze by dále rostly právě z tohoto základu.

Foto: Shutterstock

Musel přijít zásah

To už si vyžádalo zásah ministerstva práce a sociálních věcí. Valorizace by tak nakonec měla činit přibližně 760 korun. Jak vypočítal ekonom Lukáš Kovanda, jen letos to pro důchodce znamená ztrátu přibližně 7100 korun, nehledě na nevyplacenou částku v dalších letech.

Podle některých odborníků je tento zásah ale sporný a dokonce možná retroaktivní. Schéma mimořádné valorizace je totiž v podstatě automatické a spouští se tehdy, když meziměsíční inflace vzroste o pět procent, což se stalo v lednu. Zásah však přichází až poté. Nejsou tedy vyloučeny ještě spory a dokonce ani to, že se daný návrh nepovede prosadit. To by znamenalo, že se důchody o částku téměř 1800 korun nakonec přeci jen navýší.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka horacek
Jirka horacek
1 rok

Ať vláda sebere 5 procent všem a nejenom důchodcům a uvidí jak se budou soudci bránit a nejen soudci

Pavel
Pavel
1 rok

Když zaměstnanec v práci vyrobí zmetek nebo poškodí zařízení na kterém pracuje musí je zaplatit a následně dostane vyhazov.Tato vláda národní zkázy špatnou prací a špatným rozhodováním devastuje český stát a jeho obyvatele a to BEZTRESTNĚ!!!

Hana
Hana
1 rok

Milá autorko, 3/4 obyčejných důchodců údajný průměrný důchod neviděla ani z rychlíku. Je to zrovna takova hovadina jako průměrný plat 49tisic. Normální lidé musí vystačit s 18-20tisicovymi platy a důchodci, zejména ti opravdu hodně staří s cca 13tisici. Doporučuji autorce tohoto blábolu zkusit si vyžít půl roku z těchto peněz. Zatímco venku si důchodci jezdí celou zimu třeba do Turecka s tím, že jim to vyjde laciněji než topit doma, tak český důchodce se už ani vůbec neodvažuje zapnout topení, aby se neocitnul pod mostem. Taková je realita a hlavně ostuda téhle příšerné vlády, kterou tady prosadili hlavně ta hloupá… Číst vice »