Češi jsou nadšení. Pojišťovny jim začaly posílat tisíce korun. Takhle se k nim dostanete

Dneska každý hledá, jak ušetřit nějakou tu korunu, a přitom možná vůbec nemusí. Není totiž vyloučeno, že máte nárok na nemalou částku od vaší zdravotní pojišťovny. Ty oznámily rekordní vratky svým klientům. Nejde o nic jiného než přeplatky za léčivé přípravky. Nejčastěji na ně mají nárok senioři, ale také mladí lidé.

Na co máte nárok

Pojišťovny se shodují v tom, že za loňský rok vyplácejí skutečně velké množství přeplatků. Mnohem větší než v minulých letech. Jak uvádí například Všeobecná zdravotní pojišťovna, částka dosáhne takřka 682 milionů korun. Vrácena přitom bude celkem 582 tisícům klientů.

Nárůst klientů, kterým byly či budou přeplatky vráceny, je značný a činí téměř padesát tisíc lidí. Zajímavé je, že k největšímu nárůstu došlo u skupiny lidí do 18 let. Zde je však celková suma poměrně nízká. Nejvíce čerpají lidé starší 70 let. Jde přitom jen o jednu pojišťovnu, byť největší.

Podobně jsou na tom i další pojišťovny. Ty dají v součtu další stovky tisíc lidí, kterým jsou přeplatky vypláceny. Je každopádně důležité vědět, na co máte nárok a co by vám pojišťovna měla vrátit.

Zákon stanovuje, že pojišťovny musí vrátit veškeré přeplatky, které překročí v rámci jednoho čtvrtletí ochranný limit. Je tu jedna další podmínka a sice, že jejich součet musí být vyšší než dvě stě korun. Takový přeplatek pak musí být vyplacen do 60 dní.

Foto: Shutterstock

Takové jsou limity

Důležité jsou zmíněné limity. Standardně je nastaven na 5000 korun ročně. Doplatky za léčiva do této výše si každý musí hradit sám. Jsou tu ale výjimky chránící ekonomicky slabší skupiny. Lidé mladší 18 let a starší 65 let mají tento limit snížený na 1000 korun. Lidé starší 70 let potom dokonce na 500 korun.

Pojišťovny samy sledují u svých klientů, jak se doplatky a přeplatky vyvíjejí. Pokud je limit přesažen a dojde k akumulaci částky vyšší než dvě stě korun, automaticky dochází k vyplácení. Není ale od věci si to hlídat, protože přeci jen může dojít k nějaké chybě.

Tyto přeplatky u některých lidí hravě dosahují tisíců korun. Ostatně, jejich průměr už překročil tisícikorunovou hranici za rok.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Zatím nevím o nikom, který by dostal přeplatek od pojišťovny. Jako starobní důchodce vydávám měsíčně tisíce na léky, zejména z titulu invaliditidy druhého stupně a dalších vážných zdravotních problémů, ale o penězích z VZP si tak mohu akorát nechat zdát. Nikdy jsem od VZP nedostal ani haléř.