Důchodcům se do bytů začínají stěhovat cizí lidé. Stát rozhodl proti nim, už to jede

Nejrůznější vykukové našli v České republice další pomyslnou díru na trhu. Bohužel na jejich byznys ve velkém doplácejí obyčejní lidé, kteří náhle čelí doslova existenčním otázkám. Vše přitom začalo neprozřetelným zrušením takzvaného předkupního práva.

Začíná to být divoké

To spočívalo v tom, že pokud někdo chtěl prodat svůj spoluvlastnický podíl v nemovitosti, musel nejprve s nabídkou oslovit spoluvlastníka. Teprve když tento odmítl, mohl prodat někomu jinému. Bylo to naprosto logické. Pokud má někdo například 3/4 bytu, měl by mít přednostní právo odkoupit si zbylou čtvrtinu, pokud se bude prodávat.

Tento systém však byl před pár lety zrušen, což otevřelo hotové eldorádo v obchodování se spoluvlastnickými podíly. Nutno říct, že může jít o legitimní způsob podnikání i spekulování.

V posledních měsících se však na věc vrhly doslova stovky nejrůznějších spekulantů, jejichž jediným cílem je co možná nejrychleji vydělat co možná nejvíce peněz. Skupují nejrůznější minoritní podíly a snaží se z nich potom vytřískat co nejvíc.

Nejsou bohužel výjimkou případy, kdy vyjíždějí do terénu a konfrontují většinové majitele nemovitostí, často důchodce, které potom tlačí do nevýhodných obchodů. Pokud by jim nevyhověli, vyhrožují tím, že se jim nastěhují do bytu.

Tuhle na nás někdo v neděli zvonil. Šla jsem otevřít a tam asi dvacetiletý jinoch na mě vyrukoval, že je spoluvlastníkem mého bytu a ať mu odevzdám klíče, že se prý chce nastěhovat,” říká paní sedmdesátiletá paní Zuzana z Kutné Hory.

Foto: Shutterstock

Případy se množí

Sotva jsem se zmohla na to mu říct, že klíče ode mě určitě nedostane. Potom na to šel jakoby po dobrém. Že by prý zbytek bytu odkoupil. Nabídl mi 300 tisíc korun,” líčí dotyčná svůj střet s drsným spekulantem. Ten vlastnil podíl ve výši 1/8 jejího bytu, ale chtěl získat zbytek v hodnotě milionů korun za pár stovek tisíc.

Paní Zuzana spekulantovi nakonec zabouchla před nosem, a dobře udělala. Mohla se nechat vtlačit do krajně nevýhodné situace. Teď už bude celou věc řešit přes advokáta.

Bohužel, tito vykukové to zkouší právě na důchodce, kteří často podlehnou jejich tlaku. Je jednoznačné, že stát zrušením předkupního práva rozhodl v neprospěch spousty lidí, jelikož rozdrobené vlastnictví nemovitostí je v České republice poměrně časté. Spekulanti teď hřeší na to, že spoluvlastníci mnohdy nemají ideální vztahy, a když má někdo třeba malý podíl ve vašem bytě, třeba v důsledku různých dědictví, prodá jim ho naschvál.

Čtěte také: Důchodci mají řidičák a auto odevzdat dobrovolně. Obdrží za to lístky na autobus zdarma

Teoreticky pak může skutečně dojít k tomu, že se vám někdo nastěhuje do bytu, byť to bude hlavně proto, aby vás tímto způsobem dotlačil k nějakému nevýhodnému rozhodnutí.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments