Důchody brzy zase prudce vyskočí. Podívejte se, kolik dostanete vy, může to být balík

Další vlna prudkého nárůstu důchodu je na spadnutí. V lednu roku 2023 totiž dojde k řádné valorizaci, která vzhledem k výši inflace bude opět znamenat citelný růst průměrné penze. Bohužel se stále nezapracovalo na snížení rozdílů v důchodech, a tak větší část se vypočte znovu procentuálně. Bohatší důchodci tak budou mít ještě více, zatímco ti chudší na ně budou ztrácet zase o něco víc.

Přidává se dost

Pouhých 140 korun činí částka, kterou dostanou přidánu úplně všichni bez ohledu na výši důchodu. Potom je tu ale ještě procentní výměra, která činí 5,1 % z dosavadní penze. V průměru by si tak důchodci měli polepšit o 825 korun měsíčně.

Pokud tak někdo dnes pobírá 12 tisíc korun, bude od ledna dostávat 12 554 korun. Důchodce s 15 tisíci se může nově těšit na 15 707 korun. Pakliže pobíráte již 20 tisíc korun, obdržíte na účet 20 962 korun. Lidem s důchodem 28 tisíc korun se potom zvýší na 29 370 korun.

To však není jediný faktor, který začátkem příštího roku důchody ovlivní. V některých případech se na nich mnohem výrazněji podepíše takzvané výživné. A to má naopak potenciál důchody poněkud srovnat. Pokud totiž něco skutečně platí, potom je to skutečnost, že nižší penze mají hlavně ženy, protože se musely starat o děti.

Foto: Shutterstock

Bonusový nárůst

Právě to zohledňuje výživné, které činí 500 korun za každé vychované dítě. Zde nezáleží na tom, kdy jste důchod začali pobírat, dostanou ho všichni, kdo na něj mají nárok.

Automaticky se výživné připíše ženám, které odešly do důchody dříve z důvodu počtu vychovaných dětí. Může se ale stát třeba i to, že dítě vychovával muž. I on má v takovém případě na výživné nárok, ovšem musí o něj požádat. Vždy platí, že výživné může dostat pouze jeden z rodičů dítěte. Předpokládá se, že v drtivé většině případů to bude žena.

V některých případech může tato skutečnost navýšit důchody skutečně razantně. Pokud měla žena třeba tři děti, dostane k důchodu vedle řádné valorizace ještě 1500 korun. Ty se stávají pevnou součástí její penze a budou se v rámci příštích valorizací také navyšovat.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Novák
Novák
2 měsíců

Stále se tady zapomíná, že lidé, co celý život pracovali v zdravotně závadných, karcinogenních, radioaktivních, chemických atd. prostředích mají vyšší důchody a při valorizaci se zohledňuje, že mají opravdu vyšší výdaje na léky, lázně, potravinové doplňky a pod.Nikdo z obdobných pisatelů si neuvědomuje, že tito lidé mají většinou výrazně podlomené zdraví a dožívají se výrazně nižšího věku. Odčerpají celkově jen zlomek toho, co dostanou jiní starobní důchodci, kteří v produktivním životě pracovali například na vrátnici a dožívají se desítky let v důchodě. Nedovedou pochopit, že jen podporují přerozdělování bídy a chudoby. Dokonce to pochopili i členové v důchodové komisi a… Číst vice »

Janka
Janka
2 měsíců

800 kc je balik?

Pavel
Pavel
2 měsíců

Důchody zase prudce vyskočí jen u privilegovaných starobních důchodců-milionářů, a to o valorizační částky v řádu tisíců. U ostatních důchodců prudce nevyskočí. A u starobních důchodců s důchody pod devět tisíc budou tyto nejnižší důchody navýšeny o částky v řádu desetikorun. Důchodový systém je nespravedlivý a asociální, rozevírá stále víc sociální nůžky mezi bohatými a chudými důchodci. Solidarita a soudržnost jsou zadupány do země. Zůstává jen velmi problematická zásluhovost, která je nastavena tak, aby parazité zvyklí maximalizovat své zisky na úkor státní kasy byli ukojeni ve svých nárocích i po odchodu do důchodu, a tak si stát hýčká skupinu nejbohatších… Číst vice »

Růžena
Růžena
1 měsíc
Reply to  Pavel

Se divím,že jim to stát nechá.Mamka pracovala celý život,vychovala 4 děti a má tu nejnižší možnou částku..
Dostala za roj zvýšení o 800 ať jdou do háje..Já na Částečným důchodu dostala 400kc,kdybych neměla manžela chcipla bych.