Přišly nové zálohy: Netopím, sprchuju se v lavoru a jím rohlíky. V Česku jde do tuhého, v zimě bude zle, to tu ještě nebylo

Češi už jsou naplno vystaveni citelnému zdražení základních potřeb a energií a začíná se ukazovat, že řada z nich to příliš dobře nezvládá. Prudce se propadla životní úroveň prakticky všech od střední třídy dolů. Podle odborníků už neexistuje skupina, na kterou by energetická krize ještě nedopadla, jak uvádí server Seznam Zprávy.

Nejohroženější skupina trpí

Vůbec nejhůře jsou na tom studenti a děti z chudších rodin, ale také seniorky žijící samy. Ty totiž dříve často spoléhaly na své muže, kteří už tu nejsou. Spolu s nimi ztratili důležité sociální kontakty, jež by například nabídly pomoc. Velkou roli tu hraje také faktor nižších důchodů u žen.

Příkladem může být Jiřina I., která žije na sídlišti v Rožnově pod Radhoštěm. Zde se bohužel stalo, že ceny za energie doslova explodovaly. Dosud platila žena za nájem, vytápění a teplou vodu necelých osm tisíc korun. Jenže v listopadu jí přišly nové zálohy, a ty už činily 13 tisíc korun. A to v nich není započten plyn a elektřina.

Důchodkyně zasažená energetickou krizí musela začít přijímat úsporná opatření. Přestala například topit a topení si pouští jen nárazově v případě tvrdých mrazů, a to ještě jen někde. To však podle expertů není nejlepší řešení, protože se tak do bytu může dostat plíseň, nehledě na nedostatečný tepelný komfort, který může způsobit nejrůznější potíže, zejména pak u seniorů.

Foto: Shutterstock

Jak si pomoci

Paní Jiřina začala šetřit i s vodou. Řeší to tak, že při svém krátkém sprchování si stoupne do lavóru. Ten zachytává vodu, kterou potom žena použije ke splachování toalety. Díky těmto úsporným opatřením jí zbývá alespoň na rohlíky.

Důchodci, kteří mají ještě dost sil, řeší nedostatek peněz na základní potřeby i tím, že chodí na brigádu. Ostatní mohou využívat například potravinových bank, případně požádat o příspěvek na bydlení.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Luděk
Luděk
1 rok

Na brigády a melouchy jsme museli chodit i za komančů,a spousta lidí na to vzpomíná 🤮🤮

Last edited 1 rok by Luděk
Tomáš Cavalli
Tomáš Cavalli
1 rok

Pred pár dny me přišel nedoplatek za elektřinu od ČEZ ze mam do 14.12 zaplatit nedoplatek 79 000 a od ledna zálohy se me zvedli z 6000 na 17 010 Kč mam hypoteku a další věci opravdu nevím co mám dělat protoze můj plat na to absolutně nestačí. Tato vláda nás chce uplne zničit. Na vánoce skončím po tmě, v zimě a v chudobě