Důchody se utrhly ze řetězu. V Česku už dosahují 50 tisíc korun měsíčně. Kdo to má platit?

Česká republika zažívá období historicky nejvyššího nárůstu důchodů. Ačkoliv se teď mluví hlavně o omezení valorizace, ve skutečnosti by se měly vést debaty spíše o tom, jak je možné, že penze v posledních letech podobným způsobem vystřelily.

Doslova to vystřelilo

Navíc se tak děje značně nerovnoměrně. Velmi rychlým tempem přibývá hlavně důchodců, kteří pobírají opravdu vysoké částky. Počet lidí pobírajících více než 70 tisíc korun měsíčně vzrostl za poslední rok třikrát. Dokonce šestkrát potom narostl počet těch, kteří mají důchod mezi 40 až 50 tisíci korunami. Takovou částku už v Česku pobírají tisíce lidí.

Jistě, stále je to jen poměrně malá část všech důchodců. Ale velmi dobře to demonstruje, jak moc penze v poslední době rostou. Narážíme tu přitom na problém valorizačního schématu, které citelně zvýhodňuje právě jedince s už tak vysokou penzí.

Pakliže se totiž rozhodne, že se důchody v průměru navýší o 10 %, je to ve výsledku dosti nespravedlivé. Člověk, který má důchod 50 tisíc korun, si tak zčistajasna a automaticky polepší o 5000 korun. Naopak člověk s důchodem 13 tisíc korun, obdrží navíc jen třináct stovek. A rozdíl se dále prohloubí. To se přitom děje každý rok, loni se tak stalo dokonce třikrát.

Foto: Shutterstock

Jak si na takový důchod přijít

A kdo jsou vlastně ti lidé, kteří pobírají takto vysoké důchody? Lze je rozdělit do několika kategorií, které se přitom vzájemně prolínají. Předně jde o nadstandardně vydělávající zaměstnance, ale nikoliv nutně podnikatele. Právě zaměstnanecký poměr je důležitý, protože v jeho rámci se na důchod odvádí nejvyšší sociální pojištění. Typicky tak jde o bývalé manažery různých korporací, ale i velmi specializované a dobře ohodnocené profese.

Dále jsou to potom ti, kteří nejdou do důchody tehdy, když na to mají nárok, ale pracují dále. Takříkajíc přesluhují a zvyšují si tak svůj důchod. K vysokému důchodu se ale lze i takzvaně prožít. Pokud tu máme pravidelné valorizace, je logické, že s přibývajícími roky se dostanete do vyšší pater co se výše důchodu týká.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hana
Hana
1 rok

Takže už dochází lidem proč byl covid aby se lidi nedožili důchodu ,a já vám největší důchody mají politici ,ten kdo je v čele neziskovky a vedení a manažeři podniků .jak je možné že člověk který celý život pracovala a byl zaměstnaný ,platil tedy řádně daně má do 15000 důchod???

Jirka
Jirka
1 rok

Podle oficiálních údajů ČSSZ pobíralo ke konci roku 2022 necelých 1500 seniorů důchod vyšší než 40.000 Kč.