Stát chce udělat Čechům hroznou věc. Úplně je to finančně rozloží

Některé plány státu, jak získat více peněž a vylepšit rozpočtovou bilanci, mohou dávat na první pohled smysl, avšak když se na ně podíváme do hloubky, mohou přinést i mnoho špatného. Některé takové myšlenky dokonce mohou rozleptat společenské podhoubí a některé lidi finančně zlikvidovat.

Tohle dopadne špatně

Jedním z takových nápadů je navýšení daně z nemovitosti. Ta je v České republice skutečně velmi nízká a jeví se tak jako ideální prostředek k tomu, aby se na daních vybralo více peněz. Vždyť, když někdo vlastní dům nebo byt v hodnotě milionů korun, může si přeci dovolit zaplatit třeba i pár desítek tisíc ročně na této majetkové dani.

Jenže tak jednoduché to není, jak ve svém komentáři pro server idnes.cz upozorňuje právník Jan Žamboch. Tímto krokem by stát sice vybral další miliardy, ovšem některé skupiny občanů by zásadně poškodil.

V našich končinách totiž vlastnické bydlení nepředstavuje nic jiného než určitou jistotu. Zejména potom ve stáří. Stačí na to jednoduché počty. Kdyby si důchodce měl platit tržní nájem, pravděpodobně by za něj v dnešní době vydal celou svou penzi.

Foto: Shutterstock

Je tu špatný příklad

Vlastní nemovitost je tak pro něj svým způsobem nutností, přestože je díky ní papírovým milionářem. Přesto si však vyskakovat nemůže a těžko by poplatil navýšenou daň. Někteří namítají, že důchodce by se v takovém případě měl ze své nemovitosti vystěhovat, už třeba jen proto, že je pro něj příliš velká. To však na druhou stranu přináší velmi obtížnou a ničivou lidskou situaci.

Nejde přitom pouze o důchodce. Také mnoho lidí v produktivním věku má ve své nemovitosti uloženy prakticky všechny peníze a představuje to pro ně určité zajištění. I oni by pak v případě vysokých majetkových daní byli vystaveni velkému riziku, že se budou muset vystěhovat.

Když se mluví o dani z nemovitosti, neustále se omílá skutečnost, že v západních zemích je přeci mnohem vyšší. To je ale velké nepochopení. Ve Francii nebo Německu, jež jsou dávány za příklad, je situaci přeci úplně jiná. Lidé tam žijí převážně v nájmu, a tak je v tomto ohledu majetková daň netrápí. Nemovitosti tam vlastní převážně bohatí a velmi bohatí lidé. To ovšem nelze říct o České republice, kde je vlastní nemovitost výsadou i střední třídy.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
František Koreček
František Koreček
1 rok

Jak v roce 1992 řekl generální tajemník Summitu země Maurice Strong:

„Je zřejmé, že současný životní styl a životní styl bohaté střední třídy, včetně vysoké úrovně spotřeby masa, velkého množství zpracovaného jídla, používání fosilních paliv, klimatizace doma a v práci, stavba obytných domů na venkově, nejsou vyvážené. Je nutné změnit životní styl na styl, který bude přizpůsoben vzorům spotřeby, které jsou šetrné k životnímu prostředí.“

Agenda 2030, neboli modernizace plánu
Oficiálně pojmenovaná Agenda 2030 je projekt, (o čemž svědčí její název „Transformace našeho světa: Agenda pro udržitelný rozvoj 2030 “), který má za cíl „proměnit“ svět.

Stanislav
Stanislav
1 rok

Je to jednoduche. Vsecho rozkradli a zustavaji uspory obcanu. Tak se o ne postaraji. Jak predtim, napric politickym spektrem. Nepripusti si myslenku vrcholu zlodeju Kalouska, co bylo ukradeno musi (a bude) vraceno. Historie uci, ze bez sametu

Pavel
Pavel
1 rok

Proč nezdaní církevní tuneláře a další parazitující a škůdcovské subjekty ? Proč nezačínají s úspornými opatřeními u sebe a nenaordinují si snížení svých platů na polovinu ? Proč stát stále vyživuje senátory, které volila hrstka lidí a jsou nadbyteční a škodící ? Námětů k úsporám by bylo hodně, ale vláda je hluchá na racionální připomínky. Politici jsou posedlí mamonem. Vládní politici evidentně se snaží maximalizovat své privátní zisky na úkor státní kasy.

Petr Liška
Petr Liška
1 rok

Pokud chtějí srovnávat daně z nemovitosti,nechť lidem doplatí za čtvrt století průměrný plat třeba Němce, že.Pak lze bavit.Rovnou můžou ČR zbavit dluhů, nakonec pokud se nekradlo, ČR po revoluci dluhy nemělo a prodávalo státní majetky, logicky má být přebytek peněz v rozpočtu.Logicky investice státu musí být menší,než za komunistů.Žadna sídliště,fabriky, přehrady, metro, železnici atd tento režim nepostavil, armáda je také minimální.Kde jsou cash? 🤣

Josef
Josef
1 rok

Ať ty magoři táhnou od válu, jen okrádat a okrádat, jako tehdejší ODS

Pepa
Pepa
1 rok

No jistě vždyť to je cílem této vlády ! Zlikvidovat půl národa a to se jim musí uznat dělají to doře. Doufám ,že ta banda přisluhovačů skončí v za mřížemi na doživotí!!!!!!

Tomáš
Tomáš
1 rok

A co jsi myslíte že se stane s nájemním bydlením? Ti majitele to přenesou na nájemníky. A jako kde za chvilku budem za nájem malého bytu zaplatíte vlastně to co dostanete za minimální mzdu.