Velký růst důchodů v lednu 2023

Příští rok bude dalším rokem, kdy si důchodci v České republice znovu dramaticky polepší. A to po několika velmi tučných letech, kdy české penze doslova vystřelili vzhůru. Teď se tedy znovu významně zvýší, ačkoliv ekonomové si kladou důležitou otázku: kdo to zaplatí?

Důchodci se mají dobře

Už tento rok byl z hlediska navyšování důchodů naprosto výjimečný. Například člověk, který pobíral v loňském roce průměrný důchod, si za tento jediný rok polepšil o 2500 korun. To je dáno především mimořádnými valorizacemi, které reagovaly na rekordní inflaci. Nutno však podotknout, že nic kromě penzí se nevalorizovalo. Například mnoho zaměstnanců musí stále vyjít se stejným platem a například ženy na rodičovské dovolené mají pořád stejně.

Příští rok se opět ponese ve jménu značného zvyšování důchodů. V první řadě tu je zákonná valorizace, která u průměrného důchodu bude činit přibližně 800 korun. To není vůbec málo.

Ale možná ještě důležitější faktor, který zvýší důchody velké části seniorů, je takzvané výchovné. Tento speciální instrument má zajistit narovnání nerovnosti v důchodech mužů a žen, které se v průběhu svého života musely starat o děti, což je zpomalilo v kariéře. Nižší výdělky potom logicky vedly k nižší penzí, ovšem to je pochopitelně nespravedlivé.

Foto: Shutterstock

Skokové navýšení

V lednu příštího roku se tak důchod navýší o 500 korun za každé vychované dítě. Automaticky bude o tuto částku důchod navýšen ženám, ovšem v určitých případech může být přiznán i mužům.

Každopádně platí, že některé ženy si tímto způsobem velmi významně polepší. Pakliže měl někdo například čtyři děti, dostane rázem o 2000 korun vyšší důchod. K tomu připočtěte ještě zmíněnou valorizaci a jsme na 3000 korunách.

I v dnešní době se ale najdou ženy, které měly třeba šest nebo osm dětí. U nich bude pochopitelně navýšení ještě výraznější. Neexistuje totiž žádný strop. Pokud tak měl někdo deset dětí, dostane navíc 5000 korun.

A to ještě není vše. Už dnes je jasné, že v průběhu příštího roku bude muset být důchodcům přiznána další mimořádná valorizace penzí kvůli vysoké inflaci. Valorizovat už se přitom budou důchody včetně výchovného.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments