Důchody zkolabují. Provalilo se, kolik dostanou dnešní mladí. To je vtip?

Důchodový systém v České republice na tom není vůbec dobře, ba právě naopak. Naplno se ukazuje, jak moc jsme si v tomto ohledu žili nad poměry. Důchodcům se neustále přidávalo, přestože tomu ani zdaleka neodpovídal ekonomický vývoj země.

Vypadá to bledě

Jak uvádí analýza společnosti Cyrrus, ještě loni byl důchodový systém v deficitu “pouhých” 20 miliard korun. Ale letos to bude už 70 miliard korun. Toto zrychlení je naprosto neudržitelné. Odborníci jsou navíc stále více skeptičtí k tomu, že se to povede nějakým způsobem vyřešit.

Čím více se důchodová reforma oddalovala, tím více by v případě svého provedení byla bolestivá. Teď už by to bolelo opravdu hodně, a jak se ukazuje, nikomu se do toho příliš nechce, a tak se to oddaluje dál a dál. Ideální dobu už jsme přitom dávno propásli.

Ekonom Vít Hradil uvádí jako příklad Švédsko, kde to vyřešili na přelomu tisíciletí. Zkrátka si spočítali na co mají a v jakém věku musí lidé odcházet do důchodu. U nás nic takového neproběhlo a pravděpodobnost, že se to povede, je velmi nízká.

Foto: Shutterstock

Neúprosné počty

Nakonec to dle ekonoma skutečně může dopadnout divokým kolapsem důchodového systému, kdy se důchody budou v příštích desetiletích prudce propadat. Jde tu o takzvaný náhradový výměr, což je poměr průměrného důchodu vůči průměrné mzdě. Dnes se pohybuje už kolem 48 %, což odpovídá současným penzím ve výši téměř 20 tisíc korun.

Výpočty však dokládají, že v roce 2032 narazíme na dluhovou brzdu a bude nutné začít šetřit hlava nehlava. Náhradový poměr začne rychle padat. V roce 2059 by měl klesnout až na 27,2 %. Pokud bychom to převedli do dnešních cen, je to jako by dnes byl průměrný důchod 12 tisíc korun.

Nejhůře by na tom měly být ročníky narozené okolo roku 1985. Následně by se náhradový poměr zase mohl začít zvedat. Lidé narození kolem roku 2000 už by ho mohli mít někde kolem 32 %, což je stále o třetinu méně, než je tomu dnes.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Václav
Václav
1 rok

Nechť přestanou živit nemakačenka(Hlavně ty co celej život neviděli práci a bude na důchody), feťáky, rozdávat podpory cizincům a dávat nesmyslné dary do cizích států a oni se peníze najdou. Jak je možné že člověk který celý život nepracoval, do státní kasy nedal ani korunu, ba naopak jen bral, proč takovej jedinec má dostávat důchod?

Dvořák
Dvořák
1 rok

Je dobré si pronajimat byt na staré kolena třeba v Praze alespoň 10 bytů