Důležité platidlo v Česku navždy končí. Rychle musíte jednat, jinak bude pozdě

Je třeba si říct, že peníze jsou v České republice pouhými papírky, jejichž hodnota se zakládá na důvěře ve stát a společnost. Reálně totiž už žádnou hodnotu nemají, a to od té doby, co bankovky přestaly být kryty zlatem. Když se nad tím zamyslíte, tak je to vlastně poměrně zvláštní schéma, které připomíná jednu velkou bublinu. Nic lepšího se však dosud nevymyslelo, a tak nezbývá než peníze, ať už hotové nebo elektronické, využívat.

Ještě máte šanci

S tím se ovšem pojí také starost o to, aby vám náhodou některé bankovky nebo mince nepřestaly platit. To se totiž klidně může stát, jak se teď ukazuje. Mnoho lidí si toho dost možná ještě nepovšimlo, ale již od června roku 2022 není možné používat bankovky, které byly vytištěny v letech 1995 až 1999. Tehdy byly oficiálně zneplatněny, ovšem reálně mezi lidmi stále zůstaly. Klidně se vám jimi ještě může podařit zaplatit, jelikož prodavačky to obvykle nekontrolují. Platí však, že pokud se dostanou k obchodníkům, ti už by je neměli vydávat dále.

Jedna věc je uvedení mimo platnost, které proběhlo před dvěma roky. Od té doby však běží dvouletá lhůta, kdy si tyto staré bankovky můžete vyměnit za nové, a to na kterékoliv bankovní pobočce v České republice. Pochopitelně za předpokladu, že tam funguje pokladna. Teoreticky je možné je vložit také do vkladomatu, kterým si peníze uložíte na účet v elektronické podobě.

Tato lhůta končí s posledním červnem, takže máte už opravdu jen pár posledních dnů. Jde o bankovky v hodnotách 100, 200, 500, 1000 a 2000 Kč ze zmíněných let. Vyznačují se tím, že mají menší stříbrný proužek, který navíc při náklonu bankovky nemění barvu. Změn je pochopitelně více a odborníci to poznají na první pohled. Zajímavé přitom je, že stažení z oběhu se netýká bankovky v hodnotě 5000 Kč. Ty platí dále i ve starších vydáních.

Neplatné peníze mezi lidmi

Podle České národní banky jsou mezi lidmi stále neplatné bankovky v hodnotě miliard korun. Na tom se krásně ukazuje, jak velkou setrvačnost hotovost vlastně má a jak je svým způsobem svobodná. Jakmile se jednou vydá a rozptýlí, je velmi obtížné ji shromáždit zpět. Je třeba počítat také s tím, že řada bankovek je nenávratně ztracena nebo zničena.

Čtěte také: Česká banka nečekaně krachuje. Lidem jde o peníze, musí rychle jednat

Pakliže byste termín výměny na běžných bankovních pobočkách nestihli, můžete potom využít ještě poslední možnosti, a tou je výměna na pokladně České národní banky.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Miloš
Miloš
18 dní

Proč pořád zveřejňujete články, které už zde dávno několikrát byly. Toto má v oblibě hlavně paní Štěpánková. Ta je všude a dokáže napsat bludy na každé téma.

Chřenovák
Chřenovák
20 dní

😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱🤨😱😱😱😱😱😱😱🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨😱😱😱😱🤨😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱