Bude třeba více zdanit živnostníky? Ekonom České spořitelny promluvil

Pomalu, ale jistě se vrací na stůl debata, že by se v České republice měly ve větší míře zdaňovat příjmy. Někomu totiž současné zdanění přijde příliš nízké a je pravdou, že zrušením takzvané superhrubé mzdy před pár lety efektivně ještě kleslo.

Pustil se do nich ostře

Podle řady ekonomů jsme se právě díky tomu dostali do problémů se strukturálními schody rozpočtů, které se jednoduše nedaří naplnit, jelikož jsme se dobrovolně vzdali nějakých sto miliard daňových příjmů.

Ovšem současně je tu otázka, zda by se vyšší zdanění nemělo náhodou týkat někoho jiného než zaměstnanců. Opět totiž zaznívá, že jsou to právě oni, kdo nesou tu největší daňovou zátěž, zatímco ti, kdo pracují či podnikají v režimu osob samostatně výdělečně činných, jsou jakýmisi černými pasažéry, kteří skoro nic neplatí, ale jen se vezou.

Tyto řeči se dobře vedou v hospodě, ovšem jakmile je začne vykřikovat někdo veřejně na své jméno a navíc přitom zaštiťovat ještě významnou finanční instituci, u které má řada těch, do koho se strefuje, účty, může to být velký problém.

To se teď stalo v případě ekonoma České spořitelny. Ten na sociálních sítích zveřejnil příspěvek, který rozpoutal divokou debatu a především kritické ohlasy ze strany těch, na koho mířil.

Jsou zde zaměstnanci, kteří berou mzdu kolem půl milionu korun ročně, a jejich práce je zdaněna zhruba 35 až 40 procenty. A zároveň živnostníci, který se vejdou do toho správného režimu paušální daně, kteří vydělávají třeba přes milion ročně, a jejich zisky – a myslím skutečné zisky nikoli tržby – jsou zdaněny pouze 6 až 8 procenty. To je obrovská díra v našem daňovém systému,” uvedl ostře David Navrátil.

Foto: Shutterstock

Velké nepochopení

Těmito slovy se jednoznačně postavil na stranu těch, kteří by více zdaňovali právě OSVČ. To se nicméně mnohým nelíbí a přímo pod tímto příspěvkem oznamovali, že po těchto slovech si zruší účet u České spořitelny, když tato zaměstnává někoho, kdo jde efektivně proti jejich zájmům.

Tak tohle si dovolí napsat nula, korporátní manažer (nádeník kampeličky Erste) České spořitelny. Zoufalé, ničím nepodložené sebevědomí manažerů korporací, mne provází po 33 let podnikání a vždy u mne vyvolávalo soucitný úsměv,” uvedl například Tibor Sedín.

Třídní nenávist? Být zaměstnancem s veškerými jistotami, výhodami a zárukami je něco úplně jiného než být OSVČ, kde ručíte celým svým majetkem,” dodal další diskutující.

Čtěte také: Takhle se vám příští rok propadne mzda. Je to ostré, připravte se na to

Z celé debaty především pramení určité nepochopení ze strany zaměstnanců včetně ekonoma České spořitelny, co všechno vlastně být takovým živnostníkem obnáší. Třeba téměř žádné jistoty, nulovou dovolenou nebo jen omezený důchod.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Dušan
Dušan
4 měsíců

Myslím a už js😋m to říkal v 90 roce makal jsem běžně 18 hodin po 2dnech za volantem a umytí auta jsem se stavil na jedno vypil jsem 2 a mezitím mi ukradli kolo kromě náklaďáku jediný dopravní prostředek , blbé poznámky typu podnikatel kup po půlce odbíjel jednoduše vem 1000,-a udělej si živnost myslím že by měl vyskouset každý a pak blbě kecat Dušan

Michal
Michal
4 měsíců

Byl jsem OSVČ dva roky, za zdravotní a sociální jsem už tenkrát odváděl necelých 7000 Kč, Takže z 20 000 mi zbylo 13 000 Kč.
Když jsem byl předtím zaměstnanec v jednom obchodě jako skladník tak mi měsíčně zůstávalo 19 000 čistého.
No tak už OSVČ nejsem no, jak jednoduché.
Teď dělám na DPP 🙂

Alena
Alena
4 měsíců
Reply to  Michal

Pak jste byl opravdu poctivý OSVČ. Všichni OSVČ si stěžují, že nemají nemocenskou, dovolenou atd. , ale každý rok jsou u moře a v zimě na horách.
Vím přesně, kolik lze jako OSVČ ušetřit. Daně se platí 1x ročně, a to ne z celého, ale hodně kráceného příjmu. Takže vzhledem k celkovým příjmům pakatel. Navíc si mohou OSVČ vytvořit “vatu” do důchodu, výdělky investovat, nakoupit nemovitosti apod. Pokud jdou pak do důchodu, stát použije při jejich výpočtu solidární systém, takže mají vyšší důchody, než by si zasloužili.

Ivan
Ivan
4 měsíců
Reply to  Alena

“Vatu” potřebuješ ty

Korba. Pavel
Korba. Pavel
4 měsíců

Mam takovy dojem ze moc lidi opravdu nema tuseni co znamena byt zivnostnik,stat nam sebral veskere vyhody a odpocty co jsme mohli v danovych priznanich zurocit,at se zamestnanci podivaji na sve vyplatnice kolik odvadi ze mzdy na socialnim,zdravotnim pojisteni ci danich,nikdo z nich neplati takovou vysi jako zivnostnici,ostatni platby za nej odvadeji zamestnavatele coz jsou take zivnostnici,a to nas stale vsichni nazyvaji zlodeji,ze okradame stat,mi si musime zakazky hledat sami aby jsme se uzivili,ja sam mam operovanou pater,sesroubovanou rozdrcenou patu a rozrezane bricho a presto musim makat dal abych uzivil rodinu tak prestante nasazovat na nas zivnostniky kdyz o tom… Číst vice »

Jana
Jana
4 měsíců

Tak Ti všichni bankovní analytici jsou Marií Antoanetou dneška. Nemají chleba, tak ať jedí koláče. Za nějaké ekonomické kecy, které jsou úplně mimo mísu, berou královské platy a tudíž, sytý nemůža hladovemu uvěřit. Problém je v českém složitém daňovém systému. Je potřeba ho zjednodušit a měl by být pro každého stejný. Tak, aby to bylo dobře vypočitatelné a tím dobře zkontrolovatelné. Spousta velmi bohatých firem a jednotlivců si může dovolit špičkové daňové poradce, kteří jim daně zoptimalizují, protože se dobře vyznají v tom špinavé rybníku daňového systému se spoustou výjimek, které může využít jen někdo. Poctivý zaměstnanec ani OSVČ tyto… Číst vice »

pepé
pepé
4 měsíců

Já bych o těch ne-dovolených, a malých důchodech i polemizoval. V případě, že si onen OSVČ bude vyplácet hodinovou mzdu obvyklou ve fabrice, a odvádět z ní daně stejně jako ten dělník ve fabrice, zbude jeho firmě dost na to, aby mu mohla zaplatit dovolenou jako tomu dělníkovi, a důchod bude mít také stejný. A abych nezapomněl, bude mít i nemocenskou. A ty ostatní jistoty? Dělat ve fabrice, která posledních 20 let p|ed koncem roku “krachuje”, nechává lidi doma, atd… Není žádná jistota. Ale na rozdíl od toho dělníka, který zakázky pro fabriku nemá jak ovlivnit(předpokládejme že odvádí svědomitě svou… Číst vice »

Josef Mojak
Josef Mojak
4 měsíců
Reply to  pepé

Jsi z jiné planety. Jako živnostník nemáš nárok na nemocenskou. Tu si musíš platí u komerční pojišťovny.

Alex
Alex
4 měsíců

Tak kolik teda odvádí daní ti OSVČ? Že. nemaj dovolenou a.výhody je jinã věc,co to má společného s daněma? Výhody zaměstnanců má být trest za jejich vysoké daně nebo jak?;

Libor
Libor
4 měsíců

Lidé se musí spojit, mluvit spolu, začít uklízet od obcí, starostů které lidé znají, chodit ke všem volbám všichni aktivisté, ekologové, Grety, vědci, sportovci, ženy, mladí, staří, rockeři vzpomenout na heslo Make Love not War ! Říct mafii a dost ! Jako na Islandu kde ty šmejdy a parazity vyhrali a jsou v desítce nejbohatších zemí. Vytvořit pevnou Střední Evropu V4+. Mezi důvody naši chudoby je kromě rozkradení po rozvratu v roce 89 kdy soudruzi soukmenovci převlékli kabáty a uniformy, rozdělili Československo, zhasli a rozkradli viz seriál Devadesátky včetně dokumentu, Příběh Kmotra-agentStB Mrázek zKolínska jakoRakušan, Šmejdi, Gangster ka, Sametoví vrazi,… Číst vice »