Takhle se vám příští rok propadne mzda. Je to ostré, připravte se na to

Stát potřebuje do svého rozpočtu vybrat větší obnos peněz než doposud, a tak připravil nejrůznější změny, které se dotknou prakticky každé domácnosti v České republice.

Započte se nový odvod

Podle některých výpočtů bude muset průměrná čtyřčlenná domácnost vydat za rok o sto tisíc korun více, což nejsou vůbec malé peníze. Mnozí zatím netuší, kde je vezmou a na čem budou šetřit.

Aby toho nebylo málo, ve skutečnosti se jim ještě propadne jejich čistá mzda. To se týká skutečně každého zaměstnance, protože ze z hrubého platu začne vedle daní, sociálního a zdravotního pojištění strhávat ještě nemocenské pojištění. To bude od začátku příštího roku činit 0,6 % a způsobí, že vám na účet bude chodit méně peněz.

Pakliže má dnes někdo hrubou mzdu ve výši 20 000 korun, potom dnes pobírá v čistém před různými slevami 17 370 korun. Od příštího roku si však pohorší a dostane jen 17 250 korun.

Foto: Shutterstock

Komu to hodně napálí

Markantnější rozdíl už je potom u průměrné mzdy, která dnes v Česku činí kolem 40 tisíc korun. Tam si lidé pohorší ze 32 170 korun na 31 930 korun.

Daň z příjmů se určité skupině zaměstnanců také zvýší. Jde o tu, která pobírá více než trojnásobek průměrné mzdy, tedy přibližně 121 000 korun. Tito lidé budou muset platit 23% daň namísto standardní 15%.

Výrazně více si připlatí živnostníci, kterým se navýší minimální odvody, a to v průběhu příštích tří let až do roku 2027. Každoročně to bude o pět procent, takže ze současných 25 % se postupně dostanou na 40 %.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments