Energie Čechům zdraží ještě o dalších 100 %. To už je jistota, ale může být i mnohem hůř

Není dnes snad diskutovanějším tématem, než jsou ceny energií. Ty se totiž vyšplhaly tak vysoko, že si to ještě před nedávnem nikdo nedokázal představit. Odborníci předpokládali, že touto dobou už bude na tomto poli panovat klid a ceny se začnou vracet k dlouhodobým normálům.

Platit budeme jednou tolik

Jenže to se nestalo. Ony naopak vystřelily znovu vzhůru a už tam zůstávají. Je to dáno i nejistotou, zda k nám plynovodem Nord Stream vůbec nějaký plyn poteče. A jak se ukázalo, na cenu plynu je velmi úzce navázána elektřina. Nemáme tak žádnou úlevu. Tyto dva nejčastější zdroje energie jsou svázány k sobě a svorně zdražují.

Pokud tak někdo používá elektřinu a plyn, musí se připravit na dvojnásobné masivní zdražování. Podle šéfa pražské energetické burzy Davida Kučery už je dnes víceméně jasné, že se ceny elektřiny ještě zvýší jednou tolik, tedy přibližně o sto procent. Plyn na tom bude zřejmě podobně. To je pochopitelně průměr pro všechny domácnosti. Jak už tomu tak bývá, některé budou platit více, jiné naopak o něco méně.

Důležité je však říct, že s tímto už se víceméně počítá. Naopak se ale může stát, že ceny budou ještě výše. To nastane tehdy, pokud se budou ceny energií na burze držet vysoko delší dobu.

Foto: Shutterstock

Průběžný nákup energií

Dodavatelé elektřiny a plynu, pokud jsou solidní, totiž nemají jinou možnost než nakupovat průběžně. Vyčkávání na lepší ceny se nevyplatilo a mnoho z nich kvůli němu muselo skončit.

Průběžné nakupování energií znamená, že se ceny průměruje. Pokud na začátku roku stála elektřina 200 euro za megawatthodinu a dnes je to 500 euro, v případě dvou nákupů by byl průměr 350 euro. Dodavatelé však samozřejmě nakupují mnohem častěji a za různorodější ceny. Důležité je ale vědět, že čím déle bude cena právě na těch 500 nebo ještě výše, tím častěji za ni budou muset firmy energie nakupovat. A zvýšené ceny potom budou muset promítnout do koncových cen pro zákazníky.

U kvalitních dodavatelů přitom letos lidé ještě čerpají energie, které byly nakoupeny v loňském roce. Ovšem v tom příštím roce už budou muset začít odebírat za letošní ceny. Až tehdy mnohé domácnosti pochopí, jaká je realita.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zvoník
Zvoník
1 rok

Dobře nám Čechům tak. Každá nenávist a sobectví něco stojí! A na to jsme my kadeti.

Anna
Anna
1 rok

Jediné správná cesta k úsporám energie. Konečně se lyžaři začnou i hýbat nejen sjíždět kopce kam je vytáhnou vleky.A příroda si oddechne od tisíců jakoby lyžařů

kadris
kadris
1 rok
Reply to  Anna

🤣