Epidurál při porodu? Výhody a nevýhody

Mnoho budoucích maminek před porodem zvažuje, jestli si při bolestech zažádat o epidurál, nebo jestli nechat porod plynout přirozeně, i když hodně bolí. Epudirální anestezie je prováděna zkušeným anesteziologem a slibuje úlevu od silných porodních bolestí, zažádat o ni mohou úplně všechny rodičky, pakliže to jejich zdravotní stav umožňuje.

Rodit přirozeně, nebo s epidurálem?

To je velmi časté dilema, se kterým se potýká mnoho rodiček. Některé jsou zásadě proti epidurální anestezii, jiné s tímto způsobem úlevy od silné bolesti nemají žádný problém. Jak už to tak bývá, i epidurál má svá pro a proti, která by každá budoucí maminka měla znát a dobře zvážit, nežli se pro anestezii rozhodne nebo ji odmítne.

Epidurál: výhody a nevýhody

A jsme tu toho – výhody a nevýhody epidurální anestezie. Pakliže máte před porodem a ještě nejste rozhodnutá, jestli o něj požádáte nebo ne, pak byste určitě měla vědět, jaká pro a proti s sebou epidurální anestezie přináší.

Výhody

  • snížení porodních bolestí
  • rodička je stále při vědomí a může spolupracovat s lékaři/porodníky
  • léky se nedostanou k plodu, neohrožují ho ani neovlivňují

Nevýhody

  • riziko poklesu krevního tlaku
  • může se objevit alergie na anestetickou látku
  • sníží se síla kontrakcí, což může prodloužit porod

O epidurál může zažádat každá

Jak již bylo řečeno na začátku článku: o epidurální anestezii může požádat každá rodička, pakliže lékaři shledají její zdravotní stav za vhodný. Rozhodnutí je ale vždy na samotné rodičce. Epidurální anestezie je vhodná v případě, kdy rodička trpí epilepsií, má cévní nebo oční poruchy, trpí preeklapsií nebo má cukrovku. Naopak není příliš doporučován při poruchách krevní srážlivosti nebo po prodělané operaci páteře.

Nemá vliv na dítě

Už zde bylo zmíněno, že tento druh anestezie nemá vliv na miminko. Slouží k tomu, aby si rodička ulevila od silných bolestí, které mohou trvat i několik hodin – bolesti vyčerpávají a pakliže se porod posunuje velmi pomalu, je rozumné zvážit píchnutí epidurálu, aby si budoucí maminka trochu odpočinula a nabrala nové síly, které jsou k porodu miminka bezesporu zapotřebí.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments