Už čtyři cigarety denně vážně poškozují zdraví. Rakovina plic není největším problémem

Loading...

Kuřáci jsou vystaveni třikrát vyššímu riziku, že zemřou na chorobu oběhového systému než nekuřáci. Pravděpodobnost, že dostanou infarkt nebo mrtvici, je potom u kuřáku dvakrát vyšší. Vyplývá to z podrobné australské studie, která byla publikována v magazínu BMC Medicine.

Omezení kouření nepomáhá

Tým kolem Emily Banks a Australian National University v Canbeře sledoval obrovský vzorek 190 000 kuřáků a nekuřáků starších 45 let. Analyzoval, jaký vliv má kouření na vznik nemocí oběhového systému. Zohledněno bylo přitom 36 konkrétních diagnóz.

Studie nepotěší především ty kuřáky, kteří se domnívají, že mají svůj zlozvyk pod kontrolou a že jim pár cigaret denně nemůže uškodit. Bohužel studie prokázala pravý opak. Lidé, kteří kouřili v průměru čtyři až šest cigaret za den, umírali dvakrát tak častěji na srdeční choroby než nekuřáci. “Hodně lidí podceňuje rizika kouření v malém množství,” uvedla k tomu lékařka Emily Banks.

Dobrá zpráva – riziko lze zvrátit

Studie však přinesla také jednu pozitivní zprávu. Z výsledku je jasně patrné, že kdo s kouřením přestane, výrazně si sníží pravděpodobnost, že ho postihne srdeční zástava nebo mozková mrtvice. Lidé, kteří s kouřením přestanou před 45. rokem věku, mohou odbourat 90 % získaného rizika.

Z výsledků studie je také jasně patrné, že rizika kouření postihují všechny kategorie obyvatel bez výjimky. Chudí, bohatí, muži, ženy, města, venkov…To svědčí o tom, že zjištěné choroby skutečně souvisejí jen s kouřením.

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

5
Komentujte

avatar
4 Komentářová vlákna
1 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
5 Autoři komentářů
AlfonzKamaraHonzaEMAlfoncMilan Kožnar Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
Alfonz
Host
Alfonz

Naši dědové , otcové kouřili a nebylo tolik rakoviny kolik je jí teď. Co jíme, co dýcháme, to zřejmě nevadí nikomu. Jdu si dát čouda :-D.

Kamara
Host
Kamara

na to si jdu zapalit

Alfonc
Host
Alfonc

no taky záleží, jestli ti lidé sportují, co jedí, co mají za práci apod. … to samozřejmě ta studie nezohledňuje že? … samý kecy a kydy jako vždy. Jednou jsou vejce zdravý, pak zas ne, to samý mlíko atd. atd. Nakonec stejně všichni umřou, ať se snažej jak chtěj. Rok sem rok tam – co z toho? Zejtra mě může srazit autobus a celý snažení bude k ničemu! 😀

Milan Kožnar
Host
Milan Kožnar

Když je to tak jedovatý,tak to přestaňte vyrábět a je po p..li!!!

HonzaEM
Host
HonzaEM

Přesně tak.