EU už nechce potraviny z odlesněných oblastí

Jak známo, v současné době se hodně dbá na ochranu klimatu a v jejím zájmu se podnikají nejrůznější opatření. Bohužel tomu však nepředcházela celospolečenská diskuze a mnozí lidé tak nejrůznější novinky odmítají. Nejznámější je asi zákaz spalovacích motorů a prosazování elektromobilů, ovšem celá záležitost jde mnohem dále.

Odsud už nic

Teď se Evropská unie zaměřila na jeden z poměrně významných fenoménů, a tím je odlesňování. To je zde vnímáno velmi negativně, protože jsou to právě lesy, které vyrábějí kyslík a naopak absorbují oxid uhličitý. Na mnoha místech je však v plném proudu likvidace lesů v zájmu získání krajiny pro zemědělství nebo těžbu surovin.

Problém je v tom, že tuto záležitost nemůže Evropa ovlivnit napřímo, protože zde odlesňování v nějakém větším měřítku neprobíhá. Známé je ale třeba rychlé kácení Amazonského pralesa v Brazílii. Těžko však EU může cizí zemi nakázat, aby toho nechala.

Určité páky ale přeci jen má. Ty však zasáhnou právě i obyvatele Evropy. Chystá se totiž zákon, který by měl drancování lesů zamezit. Do EU se totiž budou smět dovážet pouze produkty, které jednoznačně prokážou, že nepocházejí z odlesněných oblastí. Týkat se to bude ve velkém například kávy, čokolády, ale i dalších důležitých potravin.

Jde o takzvanou ekonomickou motivaci. K čemu bude zemědělcům nově získaná půda, když na ní získané plodiny nebudou schopni zpeněžit? Asi takto nějak úředníci uvažují, byť je otázkou, zda se taková opatření podaří i vymáhat.

Foto: Shutterstock

Nedostatek a zdražování

Plány jsou každopádně velké. Podle všeho nebude stačit nějaké prohlášení dovozce, ale bude nutné předložit podrobné důkazy o tom, že potravina nemá nic společného s odlesňování. Mluví se třeba o fotografických důkazech opatřených certifikátem, který je postaven na satelitních snímcích a GPS souřadnicích.

Podle odborníků by tento přísný zákon mohl zasáhnout značné množství potravin, jako je hovězí maso, káva, kakao, palmový olej, ale také surovin, jako je dřevo nebo kaučuk. Nepůjde přitom pouze o základní surovinu jako takovou. Zákaz budou mít i případné výrobky, do kterých vstoupila. Tedy tabulky čokolády, mleté maso, nábytek, papír či kůži.

Celá záležitost by mohla vyústit v omezení nabídky produktů, které se objeví na evropském trhu, ale především v jejich zdražení. To by se v dnešní době ale opravdu nehodilo.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
1 rok

EÚ zničí do 10rokov Európu takymito drbnutimi myšlienkami

Jiri
Jiri
1 rok

At jde EU tam kde slunce nesvítí

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
1 rok

To myslí ti bruselští pitomci opravdu vážně? Už aby ta slavná EU zkrachovala. Piji kávu od svych 15 let a doufam, že ji ještě dlouho budu pít. A maso taky rád jím. Hlavně ne žádné brouky.

Svatava
Svatava
1 rok

Pro mne další důkaz o ztrátě zdravého rozumu EU

Lynx lynx
Lynx lynx
1 rok

Samozřejmě, že se to nehodí, Je to k ničemu. Hlavně jde o to, aby nám doslova před očima nemizely deštné pralesy, celé lesy. To vše je jen proto, aby nás to zničilo. Říkám si, proč vlastně v té EU jsme? Nic z toho nemáme, jen na to doplácíme. Nelze donekonečna lidem jen vše brát a dávat jim jen bídu, strach a nejistotu, nedávat jim žádnou perspektivu. Lidé se velmi brzy naštvou a vzbouří se, vynutí si, aby opět vše bylo za dostupnou cenu. To je řečí kvůli klima, ale elity do Davosu jely soukromými tryskovými letadly a používají běžná auta,… Číst vice »

elíza
elíza
1 rok

Jj. Zdraží to tak aby si to obyčejný člověk nemohl koupit, ale sami si dál budou žít v luxusu. Pokrytci