Češi mají nárok na potraviny zdarma. Stačí udělat jednu věc

Stále více lidí se dostává do potíží, protože si jednoduše nemůže dovolit koupit potřebné potraviny. Ačkoliv se v minulých letech mohlo zdát, že počet takových lidí už se bude jen snižovat, letošek nás musel přesvědčit o opaku. Situace se přitom dále zhoršuje a hrozí, že v nouzi skončí opravdu velké množství Čechů.

Kdo může žádat

Ti se přitom uchylují často k nešťastným řešením tohoto problému. Je pochopitelné, že pokud nemáte na potraviny, je vaší největší motivací je nějak získat. Roste tak počet krádeží v obchodech, a to nejen ze strany “obvyklých podezřelých”, ale bohužel také pokud jde o matky samoživitelky nebo rodiny řešící nedostatek jídla.

V civilizované zemi, jakou Česká republika je, nicméně není třeba sahat k takto extrémním řešením. Naopak, stále zde panuje obrovská míra solidarita, na které jsou postaveny potravinové banky. Z nich mohou potřební lidé dostávat potraviny zcela zdarma. Stačí o ně požádat.

Pomoc mohou čerpat všichni lidé ohrožení chudobou. Jde zejména o rodiče samoživitele, seniory, rodiny v nejrůznějších krizích nebo pěstouny. Meziročně bohužel stoupl počet těch, kteří pomoc potřebují, o celých 35 %. Toto číslo navíc dále poroste.

Foto: Shutterstock

Pomoc je důležitá

O naplnění skladů potravinových bank se aktuálně postarali lidé v celé České republice. Proběhla totiž tradiční Sbírka potravin, jež se koná každý půlrok. V celkem 1400 prodejnách se podařilo nashromáždit 468 tun potravin, ze kterých bude možné připravit až 936 tisíc porcí jídla. K tomu je třeba ještě připočíst více než padesát tun drogerie a hygienických potřeb.

Je skvělou zprávou, že solidarita mezi lidmi v České republice stále funguje a že ti potřební se o ni mohou opřít nejen v dobrých, ale právě i v těchto nelehkých časech, kdy je to potřeba dvojnásob.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Romana
Romana
1 rok

Potraviny a základní věci pro přežití

Josef
Josef
1 rok

Dobrý den, zamyslete se prosím všichni. Já vydělávám 15500 pracuju v pekárně. Jsem sám a na partnerský vztah nemám ani pomyšlení z finančních důvodu … rád bych měl rodinu a žil spokojený život místo toho peču pečivo které vy lidi najdete každý den na stejném místě mám finanční problém c 1 nájem mě spolkne více jak půl výplaty mám garsonku která mě vyjde včetně internetu a elektřiny a plynu za 12000 měsíčně suma sumárum se mi to v brzké době prodraží. Uvažuji že se nastěhují zpátky k rodičům .problem C2 jídlo je opravdu drahé a za zbývající finance musím opravdu… Číst vice »

Karolina
Karolina
1 rok
Reply to  Josef

Víte,já mám invalidní důchod a mám taky patnáct a půl tisíce. Najděte si nějakého koníčka,třeba si kupte nářadí nějaký materiál já krom toho mám různé nápady povedlo se to i prodat,sama jsem si je vymyslela a zrealizovala.

Tess
Tess
1 rok
Reply to  Josef

Ne každého uživí to, co ho baví, bohužel. Tak si najděte jinou práci, nabírá se snad všude. Případně třeba brigádu k práci, nebudete první ani poslední.
A pokud vám výdaje sežerou tolik ze mzdy, zkuste se podívat, jestli nemáte nárok na nějaké příspěvky. Naši občané jsou jimi podporování docela dost, nejde všechno jen na Ukrajinu…
Remcat všechny baví, ale že by něco zkusili udělat, to nee

Monika
Monika
1 rok

Dobrý den prosím chtěla bych se zeptat kde a jak si můžu požádat i potravinovou banku a zda to neohrozí moje děti

Pája
Pája
1 rok

Kdyby slavné řetězce nenechávali tisknout letáky a reklama na zboží v TV (120000) Kč spot tak by zlevnily a lidská šeptanda je nejlepší způsob reklamy ale jsou to moulové a my platíme a platíme

Helena
Helena
1 rok

Bohuzel, ja jsem v insolvenci, protoze mi zamestnavatel neplatil pul roku mzdu, mam dve deti ve skole, vyzivny nevidim, ale protoze se zapocitava cela mzda, nemuzu zadat ani prispevek na bydleni nebo na dite, neb mam vyssi prijem. Ovsem i s tim, co mi vezme insolvence, jinak ne. A pak ze stat pomuze kazdemu…..

Pája
Pája
1 rok
Reply to  Helena

Ale proč v insolvenci asi ,, půjčky,, tj hrob

Tess
Tess
1 rok
Reply to  Helena

Takže jste si nasekala dluhy, půl roku neřešila, že vám nechodí výplata, stejně tak ani, že nechodí výživné (a že to jde řešit), ale pomoc od státu a ostatních byste chtěla? Vám pomůže, když si vyřešíte problémy…

Toscana
Toscana
1 rok

Pročpak k tomu dáváte obrázky z Polska a ruSSka?

Alena Langerova
Alena Langerova
1 rok

LPStaci požádat,ale kde?,sociálka mě odkázala na církevní charitu,ale tam mě jako důchodce a invalidu odmítli,že prý pouze těm,kdo má děti.Jsem ID,vozíčkář a tady v okolí ní takového nefunguje,lokalita Milovic