Experti varují: na tato čtyři místa nechoďte bez pořádné ochrany obličeje. Riziko nákazy je tu extrémně vysoké

Mnozí stále jen obtížně chápou nebezpečí plynoucí z nových mutací koronaviru. Je ostatně těžké si představit, že už tak extrémně nakažlivý virus se stal ještě agresivnějším. Jenže stalo se, všechny tři nové dominantní mutace (britská, jihoafrická a brazilská) se vyznačují tím, že se šíří nesmírně jednoduše. Proto odborníci znovu apelují na lidi, aby byli maximálně obezřetní.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) proto aktualizovalo výsledky studií, ze kterých nyní vyplývá, že nošení roušek (zejména těch chirurgických) a respirátorů je ještě důležitější než kdy dříve. Tento úřad také zároveň specifikoval místa, která patří k nejvíce rizikovým a při jejichž návštěvě je nutné se chránit maximálním možným způsobem.

Američané už zcela běžně doporučují využití dvou roušek naráz. Spodní vrstvu by měla tvořit rouška chirurgická a tu následně překrývá rouška látková. Taková ochrana horních dýchacích cest zaručuje přibližně 95% účinnost, což odpovídá efektivitě respirátoru. “Víme, že ochrana dýchacích cest funguje. Cokoliv uděláme, abychom zvýšili účinnost, nám pomůže ukončit tuto pandemii,” uvedl lékař John Brooks, který se na výzkumech pro CDC podílel.

Supermarkety

Experti uvádějí, že běžná rouška vám může stačit při rozhovoru se sousedy, když sedíte venku a v dostatečné vzdálenosti od sebe. Návštěva obchodu s potravinami už je ale přeci jenom něco jiného. Musíte se zde pohybovat v úzkých uličkách, které komplikují dodržování bezpečné vzdálenosti. Obchody navíc často nemají dostatečně kvalitní ventilaci. I proto je třeba návštěvu obchodů omezit na minimum a zdržovat se tu co nejkratší dobu.

Pokud zvládnete nákup za pět minut, je to mnohem lepší než za třicet minut. Výdejové okénko je v tomto případě mnohem bezpečnější a nejlepší je potom rozvoz domů,” uvedl jeden z expertů CDC, Tom Frieden.

Práce

Ne v každé práci lze dodržovat bezpečnou vzdálenost v kolektivu, a zejména proto je neustále nošení roušky či respirátoru v podstatě povinností. V současné době je vhodné trávit v práci jen nejnutnější čas. Pokud sem ale každý den docházíte na dlouhé hodiny, vystavujete se značnému riziku. Riziko lze snížit vrstvením roušek či nošením kvalitního respirátoru, ale bez výdechového ventilu.

Hromadná doprava

Nejlepší je hromadnou dopravu v době epidemie vůbec nepoužívat. Využít můžete například jízdní kolo nebo chodit pěšky, což je ale v zimních měsících poměrně komplikované. Pokud už veřejnou dopravu musíte využít, buďte opravdu důslední v ochraně dýchacích cest a dejte si pozor při nasazování i odnímání roušky či respirátoru.

Ordinace

V žádném případě nelze doporučit, abyste v průběhu epidemie vynechávali návštěvy u lékařů, obzvlášť když cítíte, že vám není dobře. Ordinace a ambulance nicméně patří k místům, kde se musíte vybavit co nejkvalitnější ochranou úst a nosu. Návštěva u lékaře totiž zahrnuje také čas strávený v čekárně s dalšími pacienty, kteří mohou být nakažení, stejně jako se zdravotnickým personálem.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments