Fantastické výsledky léku na koronavirus od AstraZenecy. Firma má alternativu k očkování

Nejnovější studie zjistila, že protilátková terapie společnosti AstraZeneca dokáže zabránit vzniku onemocnění z koronavirové infekce a mohla by se již brzy stát alternativou k očkování, a to především pro osoby s oslabenou imunitou. Farmaceutický gigant informoval o tom, že studia profylaxe splnila svůj primární cíl v prevenci a snížila riziko symptomatického průběhu nemoci covid-19 o celých 77 %, jak uvedla agentura Reuters.

To zjednodušeně řečeno znamená, že pokud se stovce lidí nakažených koronavirem včas podá tento lék, 77 z nich by nemělo pocítit žádné symptomy nemoci. Předpokládá se přitom, že i v případě zbylé části budou projevy nemoci mírnější v porovnání s tím, kdyby lék nedostali.

Společnost AstraZeneca uvedla, že její látka, kterou vyvinul Vanderbilt University Medical Center v americkém Nashvillu, neutralizuje i nedávno vzniklé varianty koronaviru SARS-CoV-2, a to včetně obávané mutace delta. Dalším pozitivem je, že více než 75 % účastníků třetí fáze klinických testů mělo chronické stavy související se sníženou imunitní odpovědí na očkování.

Společnost AstraZeneca prodává také vlastní vakcínu proti koronaviru, kterou vyvinul vědecký tým z Oxfordu. Oproti mRNA vakcínám od Pfizeru a Moderny se však této látce zejména v západních zemích nepodařilo příliš obstát. Pod vlivem zjištění o vážných, byť výjimečných, vedlejších účincích, tuto vakcínu řada evropských zemí přestala používat.

Foto: Shutterstock, zdroj: AstraZeneca

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments