Nečekané odhalení na kolonoskopii. To, co pacientovi vytáhli ze střeva, se jen tak nevidí

Kolonoskopické vyšetření patří k těm nejméně příjemným, a to jak samotným průběhem, tak tím, že při jeho provádění lze narazit na zdravotně nepříliš pozitivní záležitosti. Provádí se například při podezření na zhoubný nádor, zjizvení či vředy.

Přesto jsou však lékaři, ale nakonec i pacienti překvapení tím, co při tomto vyšetření objeví. Nedávno byl při tomto vyšetření střev zaznamenán skutečně nevídaný úkaz. Lékař byl svědkem toho, jak se ve střevech pacienta pohybuje živá beruška. Byl z toho natolik u vytržení, že o tom publikoval dokonce práci, která vyšla v časopise ACG Case Reports Journal.

Není zcela jasné, jak se beruška do těla pacienta vůbec dostala. Lékaři však mají teorii. Podle všeho se tento druh známý jako Harmonia axyridis, do Evropy zavlečený z Asie, dostal ve chvíli, kdy 59letý muž spal. Pacient následně před samotnou kolonoskopií vypil koktejl polyetylenglykolu, což je osmotické projímadlo. “Příprava na kolonoskopii mohla berušce pomoct uniknout z trávicích enzymů v žaludku a horním tenkém střevě,” vysvětluj lékaři ve své zprávě putování tvora trávicím ústrojím.

Jak se ale ukázalo, berušky nejsou jedinými broučky, kteří dokáží přežít výlet do tlustého střeva. Gastroenterolog Keith Siau se na svém Twitteru podělil o několik případů, kdy byly při kolonoskopii v zadku pacientů objeveni dokonce švábi.

Foto: Shutterstock, zdroj: NCBI

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments