Fantastický fígl na cukety uchvátil zahrádkáře. Stačí minimální prostor a úroda je obří

Není nad bohatou úrodu a když se člověk může spolehnout na svou zahrádku. Obzvlášť v těchto nelehkých dobách, které jsou sužovány příliš vysokými cenami, zejména pak zeleniny. Ta navíc chutná mnohem lépe z vlastních zdrojů než z obchodu.

Velmi jednoduchá pomůcka

Pokud se snad domníváte, že abyste mohli být úspěšným zahrádkářem, potřebujete velkou zahradu, která jako jediná zajistí pořádnou úrodu, jste na omylu. I na menší zahrádce se totiž dají udělat velké divy, které vám pak budou ti, kdo mají větší prostor, závidět. Není nad efektivní postupy.

Velké výhody přináší způsob pěstování v plastových či jutových pytlích. Vystačíte si ale i s obyčejnými plastovými láhvemi. Ty jsou velmi snadno dostupné, moc nestojí a navíc nezaberou ani moc cenného místa. Kromě toho je snadné s nimi manipulovat a přesouvat je. Jejich průsvitnost potom zajišťuje přísun slunečních paprsků. Tento způsob pěstování je ke všemu tak jednoduchý, že ho zvládne opravdu každý.

Tato metoda je velmi vhodná například pro pěstování cuket. Základ spočívá v tom, že si obstaráte plastové lahve či kanystry, optimálně pětilitrové. Na jejich vrchu vytvořte větší otvor, kterým budete cukety zasazovat. Pak vytvořte pár dalších otvorů, které už mohou být menší. Ty slouží pro bezproblémový odtok vody.

Láhve naplňte substrátem, který je vhodná na cukety a pak zasaďte sazenice. V žádném případě nesmíte zapomenout na zavlažování. Nezapomínejte ani průběžně odstraňovat listy, které se příliš rozbují. Na skvělé plody nemusíte dlouho čekat. Dočkáte se jich přibližně za dva měsíce.

Foto: Shutterstock

Osvědčená metoda pro různé plodiny

A vlastně ani nepotřebujete zahrádku. Pro tento způsob pěstování cuket vám bohatě postačí obyčejný balkon, terasa či nějaký ten dvorek. Pochopitelně se tato metoda neomezuje jen na cukety. Velmi dobře poslouží i pro jiné plodiny, jako jsou rajčata, okurky nebo jahody.

Nemusíte ani nakupovat speciální pětilitrové kanystry, jakkoliv jsou k tomu poměrně vhodné. Využít však lze i použité plastové láhve od vody nebo limonád. Ty jsou ale pochopitelně vhodnější pro menší rostliny, například bylinky. Pro úsporu místa lze tyto láhve zavěsit. Tím zvětšíte možnou úrodu.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Marcela
Marcela
1 rok

Takhle pěstujeme rajčata, papriku, a už i okurky na balkoně, když není zahrádka. Samozřejmě toho není tolik, ale aspoň něco domácího